OFFICIAL SELECTION LIST - April 2018
Documentary
(random order)

1. Living in Chains (d. Nur Humaira Sajat) - Student - 14 min, Singapore, 2017

2. INSOMNIA (d. Andrii Andreiev, Olga Andreieva) - 3 min, Ukraine, 2018

3. Mr. Finne's Reality Tunnel (d. Henrik Edelbo) - 47 min, Denmark, 2018

4. Whatever Happened to Nevada? (d. James Costello) - 15 min - United Kingdom, 2017

5. LIVING ON THE EDGE-DEGLAMOURIZING BOLLYWOOD (d. Opender Chanana) - 19 min - India, 2017

6. Quiet Sundays (d. Opender Chanana) - Student - 20 min - United States, 2018

7. The Shadow of the Night (d. Jari Oikuri) - Student - 5 min - Finland, 2017

8. Inga (d. Uffe Mulvad) - 6 min - Denmark, 2017

Animation
(random order)

1. Twelve (d. Matthew Chow) - Student - 2 min, United States, 2017

2. Red's Barbershop: The Sandbox and the Desk (d. Daniel Maw) - 1 min, United States, 2018

3. Scissors (d. Julia Song) - 3 min, Canada, 2018

4. Cupid is not a Terrorist (d. Bellopropello) - 5 min, Switzerland, 2017

5. The Mind Of An Artist: Don McCullin (d. ChenZhong Liu) - Student - 1 min, United Kingdom, 2018

Experimental
(random order)

1. The Sound of Silence (d. Sejiane BELMONT) - 7 min - France, 2017

2. Unspoken Thoughts (d. Edvin Eriksson) - 10 min, Sweden, 2017

3. Spiral Knot (d. Kristaps Locmelis) - 6 min - Latvia, 2017

Music Video
(random order)

1.  Believe - Yolanda Adams (d. Bim Ajadi) - 5 min, United Kingdom, 2017

2. Never Always (d. Natalie Bible') - 7 min, United States, 2018

3. Mia cara dolce coscienza (d. Fabio Sanna) - 3 min, Italy, 2018

4. Neuland / Acid Arab feat. A-WA - Gul l'Abi (d. Behsat Veyseloğlu) - 3 min, Turkey, 2018

5. BCH - We all are severely ill (d. Vladimir Galeev) - Student - 3 min, Russia, 2017

Screenplays
(finalists)
1.  Seeds (w. Natalie van der Meulen)
2. Long Exposure (w. Cameron Voris)
3. The Bench (w. Cjay Boisclair)
4. Life's a Stage (w. Joshua Essenburg)
5. Motel (w. Madigan Bachman)
6. Mind World (w. Miranda Sen)
7. Lost in a Dream (w. Rachel Khoury)
8. Bus Stop (w. Vanessa Bailey)
Fiction
(random order)

1. Nothingness (d. Harm Dens) - 15 min, Belgium, 2015

2. Palookaville (d. Pim Algoed, Sem Bucman) - 17 min, Belgium, 2017

3. 10 minutes (d. Aman Adlakha) - Student - 13 min, United States, 2018

4. Mourning (d. Florian Schmitz) - Student - 20 min, Germany, 2016

5. Ariana: A Folk Musical (d. Astrid Harrison) - Student | Fiction - 16 min, Canada, 2017

6. The Bird (d. Lisa Hurel) - Drama | Family - 20 min, France, 2018

7. The Longneck Goodbye (d. Creighton Satterfield) - Comedy | Drama | LGBT - 32 min, United States, 2017

8. OF MEN AND MICE (d. Gonzague Legout) - 20 min, France, 2015

9. Charlotte (d. Anthony Thornton-Hopwood) - Thriller | Horror | Comedy - 15 min, United Kingdom, 2017

10. Disclosure (d. T.J. Penton) - Drama | Thriller | Crime - 21 min, United States, 2018

11. The Date (d. Ryan Welink) - Student - 4 min, Canada, 2018

12. Destiny (d. Vikkramm Chandirramani) - Romantic Comedy - 13 min, India, 2018

13. Whales (d. Nora Jaenicke) - 20 min, Italy, 2018

March 2018 WinnersScreening: April 21, 2018
April Winners. Screening: June 28, 2018
BEST OF THE FEST

10 minutes (d. Aman Adlakha) - Student - 13 min, United States, 2018

2nd BEST OF THE FEST

OF MEN AND MICE (d. Gonzague Legout) - 20 min, France, 2015

3rd BEST OF THE FEST

The Bird (d. Lisa Hurel) - Drama | Family - 20 min, France, 2018

BEST STUDENT FILM

Mourning (d. Florian Schmitz) - Student - 20 min, Germany, 2016

AUDIENCE AWARD

Believe - Yolanda Adams (d. Bim Ajadi) - 5 min, United Kingdom, 2017 - 3060 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

The Shadow of the Night (d. Jari Oikuri) - Student - 5 min - Finland, 2017

NOMINEES:

INSOMNIA (d. Andrii Andreiev, Olga Andreieva) - 3 min, Ukraine, 2018

Living in Chains (d. Nur Humaira Sajat) - Student - 14 min, Singapore, 2017

Best Animation

Twelve (d. Matthew Chow) - Student - 2 min, United States, 2017

NOMINEES:

Cupid is not a Terrorist (d. Bellopropello) - 5 min, Switzerland, 2017

Scissors (d. Julia Song) - 3 min, Canada, 2018

Best Experimental

The Sound of Silence (d. Sejiane BELMONT) - 7 min - France, 2017

NOMINEES:

Unspoken Thoughts (d. Edvin Eriksson) - 10 min, Sweden, 2017

Spiral Knot (d. Kristaps Locmelis) - 6 min - Latvia, 2017

Best Music Video

Believe - Yolanda Adams (d. Bim Ajadi) - 5 min, United Kingdom, 2017

NOMINEES:

Neuland / Acid Arab feat. A-WA - Gul l'Abi (d. Behsat Veyseloğlu) - 3 min, Turkey, 2018

BCH - We all are severely ill (d. Vladimir Galeev) - Student - 3 min, Russia, 2017

--------------------------------------------------------
Best Director

Gonzague LegoutOF MEN AND MICE - 20 min, France, 2015

NOMINEES:

Aman Adlakha -10 minutes - Student - 13 min, United States, 2018

Harm Dens - Nothingness - 15 min, Belgium, 2015

Best Screenplay

Aman Adlakha - 10 minutes - Student - 13 min, United States, 2018

NOMINEES:

Gonzague LegoutOF MEN AND MICE - 20 min, France, 2015

Florian Schmitz - Mourning - Student - 20 min, Germany, 2016

Best Actor

David Atrackchi - OF MEN AND MICE - 20 min, France, 2015

NOMINEES:

Weston Lord - 10 minutes - Student - 13 min, United States, 2018

Brad Stein - Disclosure - Drama | Thriller | Crime - 21 min, United States, 2018
Best Actress
Lisa Hurel - The Bird - Drama | Family - 20 min, France, 2018
NOMINEES:

Shaeane Jimenez - Ariana: A Folk Musical  - Student | Fiction - 16 min, Canada, 2017

Andrea Rosaker - Whales - 20 min, Italy, 2018
Best Editing
Thibaut BlanchetOF MEN AND MICE - 20 min, France, 2015

NOMINEES:

Andre Jedzig, Florian Schmitz - Mourning - Student - 20 min, Germany, 2016

Connor Bland10 minutes - Student - 13 min, United States, 2018

Best Cinematography
Tim Pfeffer - Mourning - Student - 20 min, Germany, 2016

NOMINEES:

Maxime Lebas -  The Bird - Drama | Family - 20 min, France, 2018
Jean-Marie Delorme - OF MEN AND MICE - 20 min, France, 2015
Best Original Score
Jeanne-Peri FoucaultThe Bird - Drama | Family - 20 min, France, 2018
NOMINEES:
Brunon Lubas - The Longneck Goodbye - Comedy | Drama | LGBT - 32 min, United States, 2017
James Newberry - Disclosure - Drama | Thriller | Crime - 21 min, United States, 2018
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place
Motel (w. Madigan Bachman)
2nd Place
Life's a Stage (w. Joshua Essenburg)
3rd Place
The Bench (w. Cjay Boisclair)

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon