OFFICIAL SELECTION LIST - April 2019
 
 
Documentary
(random order)

1. Kernow (d. Liam Martin) - 16 min, United Kingdom, 2016

2. Is There More? (d. Dave Watts) - 39 min, United Kingdom, 2019

3. A Shoot With Josh Kilby (d. Matt Green) - 7 min, United Kingdom, 2019

Fiction
(random order)

1. A Good Story (d. Marcus Mullen) - 21 min, Canada, 2019

2. Green Army (d. Nicolas Kieffer) - 18 min, France, 2018

3. Bordered (d. Anaïsa Visser) - 15 min, Canada, 2018

4. RES (d. Marc Zammet) - 6 min, United Kingdom, 2019

5. Rorrim (d. M.P. Murdock) - 15 min, United States, 2019

6. The Gray Area (d. Catalina Loretdemola) - Student - 9 min, United States, 2019

7. The Last Intimate Thing (d. Chris Skarratt) - 9 min, United Kingdom, 2019

Animation
(random order)

1. Pirouette (d. Adina Cohen) - 4 min, United States, 2018

2. Shattered (d. Suyoung Jang) - Student - 2 min, United States, 2019

3. It's Not Real (d. Nicole A Restrepo) - Student - 5 min, United States, 2018

Experimental
(random order)

1. Love in Kind (d. Kyle Cooper) - 6 min, United States, 2019

2. Virtual Memory (d. Julie Goldstein) - 22 min, United States, 2019

3. Unidentified (d. Ching Hsuan, Lin) - 4 min, Canada, 2017

4. Bet the Demon Wins (d. Denise Hurley) - 7 min, Australia, 2019

5. Walkscape (d. Vasco Diogo) - 5 min, Portugal, 2019

6. TJ (d. Kunlin Wang) - 8 min, United States, 2019

Music Video
(random order)

1. Fienyx - Just Us (d. J.C. Hall) - 5 min, United States, 2019

2. DRIFT (d. Jess Kay) - 4 min, United Kingdom, 2018

3. Tim Freitag - Tip Toe (d. Achille Lietha) - 4 min, Switzerland, 2019

4. Break (d. Paul Griffin) - 3 min, United Kingdom, 2019

5. Our Memes (d. Namewee) - 4 min, Malaysia, 2018

Screenplays
(postponed for the next edition)
April 2019 Winners. Screening: July 10, 2019
BEST OF THE FEST

Bordered (d. Anaïsa Visser) - 15 min, Canada, 2018

2nd BEST OF THE FEST
A Good Story (d. Marcus Mullen) - 21 min, Canada, 2019

3rd BEST OF THE FEST

Green Army (d. Nicolas Kieffer) - 18 min, France, 2018

BEST STUDENT FILM

Shattered (d. Suyoung Jang) - Student - 2 min, United States, 2019

AUDIENCE AWARD

The Last Intimate Thing (d. Chris Skarratt) - 9 min, United Kingdom, 2019 - 226 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Is There More? (d. Dave Watts) - 39 min, United Kingdom, 2019

NOMINEES:

A Shoot With Josh Kilby (d. Matt Green) - 7 min, United Kingdom, 2019

Kernow (d. Liam Martin) - 16 min, United Kingdom, 2016

Best Animation

Shattered (d. Suyoung Jang) - Student - 2 min, United States, 2019

NOMINEES:

Pirouette (d. Adina Cohen) - 4 min, United States, 2018

It's Not Real (d. Nicole A Restrepo) - Student - 5 min, United States, 2018

Best Experimental

Love in Kind (d. Kyle Cooper) - 6 min, United States, 2019

NOMINEES:

Virtual Memory (d. Julie Goldstein) - 22 min, United States, 2019

Bet the Demon Wins (d. Denise Hurley) - 7 min, Australia, 2019

Best Music Video

Tim Freitag - Tip Toe (d. Achille Lietha) - 4 min, Switzerland, 2019

NOMINEES:

DRIFT (d. Jess Kay) - 4 min, United Kingdom, 2018

Our Memes (d. Namewee) - 4 min, Malaysia, 2018

--------------------------------------------------------
Best Director

Anaïsa Visser - Bordered - 15 min, Canada, 2018

NOMINEES:

Marcus Mullen - A Good Story - 21 min, Canada, 2019

Nicolas Kieffer - Green Army - 18 min, France, 2018

Best Screenplay

Marcus Mullen - A Good Story - 21 min, Canada, 2019

NOMINEES:

Anaïsa Visser - Bordered - 15 min, Canada, 2018

Nicolas Kieffer Green Army - 18 min, France, 2018

Best Actor
Carey Feeha - A Good Story - 21 min, Canada, 2019

NOMINEES:

Chris Voss - Love in Kind - 6 min, United States, 2019

David Schaal - The Last Intimate Thing - 9 min, United Kingdom, 2019

Best Actress

Magda Ochoa - Bordered - 15 min, Canada, 2018

NOMINEES:

Sarah J. Lewis - RES - 6 min, United Kingdom, 2019

Teressa Liane - Rorrim - 15 min, United States, 2019

Best Editing

Lawrence Thunell - Love in Kind - 6 min, United States, 2019

NOMINEES:

Niv Ende - Bordered - 15 min, Canada, 2018

Marcus Mullen - A Good Story - 21 min, Canada, 2019

Best Cinematography

Mitch Baxter - Bordered - 15 min, Canada, 2018

NOMINEES:

Ryan Walton - Love in Kind - 6 min, United States, 2019

Ron Vargas - Green Army - 18 min, France, 2018
Best Original Score
Yechan Nam - Shattered - Student - 2 min, United States, 2019
NOMINEES:
James Danderfer - Bordered - 15 min, Canada, 2018
Mark Wind - RES - 6 min, United Kingdom, 2019
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon