OFFICIAL SELECTION LIST - April 2020
 
 
Documentary
(random order)

1. On The Edge Of Sight (d. Ilias Jaoui) - 12 min, France, 2019

2. Lorca on the Road (d. Ana Zanoletty) - 38 min, Spain, 2020

3. Four Guys, the Navy, and World War II  (d. Matthew Wilcox) - 29 min, United States, 2020

Fiction
(random order)

1. Next Door (d. Randy L. Nundlall) - 33 min, United States, 2020

2. Black Heart, Red Hands (d. Russell Southam) - 15 min, Australia, 2019

3. Mixed Reception (d. Emma Richardson, Will Austin) - 5 min - United Kingdom, 2019

4. Maaz (d. Abhinav Dubey) - 15 min, India, 2020

5. I See You (d. Josiah Williams) - Student - 24 min, United Kingdom, 2020

6. Lena (d. Jędrzej Gorski) - Student - 12 min, Poland, 2019

7. IL VESTITO (THE SUIT) (d. Maurizio Ravallese) - 15 min, Italy, 2020

8. Kingsnake (d. Jon Mark Nail) - 20 min, United States, 2019

9. Dream Café (d. Dasha Khritankova) - Student - 14 min, United States, 2019

10. Memories (d. James Austen) - Student - 8 min, United States, 2019

Animation
NOT ENOUGH ENTRIES
Experimental
(random order)
1. Zoo (d. Veine) - Student - 6 min, France, 2019
2. Reditus Domum (d. Andrew Huggins) - 2 min, United States, 2020
3. The room paints my portrait, and I paint the room's (d. Sergey Zanchevskiy) - Student - 5 min, Russia, 2020
Music Video
(random order)
1. Cildeloup | La Vulgu aux Oiseaux (d. Christophe Mavroudis, La Meute) - 4 min, Belgium, 2020
2. NOTHING IN THE WORLD ( Lyrical Video ) (d. Akash Singh) - 2 min, United States, 2020
3. What Once Was (d. Esther Badenhorst) - 3 min, South Africa, 2020
Screenplays
Postponed for the next edition
1. Love Like the 80's (w. Jedediah Parker, Christan Van Slyke)
2. Bones of Ribbon (w. Ashley Sanders)
3. Love Life (w. Matt Shaw)
4. With Friends Like These (w. Neil Monaghan)
5. Fled (w. Meg Keneally)
6. Gorger (w. Paul G. Andrews)
April 2020 Winners. Screening: June 4 (Postponed)
BEST OF THE FEST

IL VESTITO (THE SUIT) (d. Maurizio Ravallese) - 15 min, Italy, 2020

2nd BEST OF THE FEST

Mixed Reception (d. Emma Richardson, Will Austin) - 5 min - United Kingdom, 2019

3rd BEST OF THE FEST

Lena (d. Jędrzej Gorski) - Student - 12 min, Poland, 2019

BEST STUDENT FILM

Memories (d. James Austen) - Student - 8 min, United States, 2019

AUDIENCE AWARD

IL VESTITO (THE SUIT) (d. Maurizio Ravallese) - 15 min, Italy, 2020 - 357 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

On The Edge Of Sight (d. Ilias Jaoui) - 12 min, France, 2019

NOMINEES:

Lorca on the Road (d. Ana Zanoletty) - 38 min, Spain, 2020

Four Guys, the Navy, and World War II  (d. Matthew Wilcox) - 29 min, United States, 2020

Best Animation

NOT ENOUGH ENTRIES

Best Experimental

Zoo (d. Veine) - Student - 6 min, France, 2019

NOMINEES:

Reditus Domum (d. Andrew Huggins) - 2 min, United States, 2020

The room paints my portrait, and I paint the room's (d. Sergey Zanchevskiy) - Student - 5 min, Russia, 2020

Best Music Video

What Once Was (d. Esther Badenhorst) - 3 min, South Africa, 2020

NOMINEES:

Cildeloup | La Vulgu aux Oiseaux (d. Christophe Mavroudis, La Meute) - 4 min, Belgium, 2020

NOTHING IN THE WORLD ( Lyrical Video ) (d. Akash Singh) - 2 min, United States, 2020

--------------------------------------------------------
Best Director

Maurizio Ravallese - IL VESTITO (THE SUIT) - 15 min, Italy, 2020

NOMINEES:

Emma Richardson, Will Austin - Mixed Reception - 5 min - United Kingdom, 2019

Abhinav Dubey - Maaz - 15 min, India, 2020

Best Screenplay

Emma Richardson - Mixed Reception - 5 min - United Kingdom, 2019

NOMINEES:

Maurizio Ravallese, Emanuele Pisano - IL VESTITO (THE SUIT) - 15 min, Italy, 2020

Jędrzej Gorski - Lena - Student - 12 min, Poland, 2019

Best Actor

Danilo Arena - IL VESTITO (THE SUIT) - 15 min, Italy, 2020

NOMINEES:

William Smith - Memories - Student - 8 min, United States, 2019

Michael Hauschild - Dream Café - Student - 14 min, United States, 2019

Best Actress

Emma Richardson - Mixed Reception - 5 min - United Kingdom, 2019

NOMINEES:

Weronika Humaj - Lena - Student - 12 min, Poland, 2019

Kate Baxter - I See You - Student - 24 min, United Kingdom, 2020

Best Editing

Taylor G. Moore - Next Door - 33 min, United States, 2020

NOMINEES:

Pateek Namdeo - Maaz - 15 min, India, 2020

Adam Spinks - Black Heart, Red Hands - 15 min, Australia, 2019

Best Cinematography

Mateusz Wyszogrodzki - Lena - Student - 12 min, Poland, 2019

NOMINEES:

Leonard P. Walsh II - Kingsnake - 20 min, United States, 2019

Andrew Superview - IL VESTITO (THE SUIT) - 15 min, Italy, 2020
Best Original Score

Marco Ravallese - IL VESTITO (THE SUIT) - 15 min, Italy, 2020

NOMINEES:

Kumar - Maaz - 15 min, India, 2020

Subra Doyle - Next Door - 33 min, United States, 2020

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place
Fled (w. Meg Keneally)
2nd Place
Love Life (w. Matt Shaw)
3rd Place
With Friends Like These (w. Neil Monaghan)

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2020 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon