OFFICIAL SELECTION LIST - August 2016
Fiction
(random order)

1. IM Perfekt  (d. Zsuzsanna Koszti) - Drama - 6 min, Hungary, 2016

2. Lucid (d. Lucy Joan Barnes) - Drama -11 min, United Kingdom, 2015

3. My Last Concert (d. Selcuk Cara) - Drama | Student - 14 min, Germany, 2014

4. The Ups (d. Jason Segal) - Drama | Student - 16 min, United States, 2016

5. Save (d. Iván Sáinz-Pardo) - Drama | Horror | Thriller - 3 min, Germany, 2016

6. We Don't Bury Animals (d. Thibaut Charlut) - Drama - 30 min, France, 2016

7. Take the Heat (d. Elena Riabtceva) - Drama | Psychological Thriller - 20 min, Russia, 2016

8. Where We Live (d. Jesse Richards) - Drama - 11 min, Australia, 2015

9. 93 NOTOUT (d. Arudra) - Drama - 19 min, India, 2016

10. Deadline (d. Yorgos Argyris) - Drama - 11 min, Greece, 2016

11. The Perfect Day (d. Ignacio Redondo) - Drama | Comedy - 11 min, Spain, 2016

12. The Pit (d. Kari Hennig) - Drama | War - 13 min, Germany, 2016

13. The Other Place (d. Mareike Engelhardt) - Drama - 11 min, France, 2016

14. Cap'n Flapjack: The Curse of the Sticky Anchor (d. Josh Steinbauer) - Drama - 18 min, United States, 2015

15. Darkness Falls (d. Jarno Vinsencius) - Drama - 14 min, Sweden, 2014

16. Caposhi Pop (d. Matheus Ronn Leite) - Drama | Student - 14 min, Brazil, 2016

17. The Lover (d. Mahmoud Shoolizadeh) - Drama | Romance - 39 min, United States, 2016

18. Hall of Mirrors (d. Daniel York) - Drama | Comedy - 20 min, United Kingdom, 2016

19. If I Could Live My Life Again (d. A. Ertuğrul Bilkan) - Drama | Biography - 17 min, Turkey, 2016

20. The Meeting (d. Sergey Ramz) - Drama - 4 min, Russia, 2016

21. Uhm How to Say (d. Michele Grimaud) - Comedy - 10 min, France, 2016

22. Yolk (d. Nedu Kay) - Drama - 11 min, United Kingdom, 2016

23. Live Club Greyhound (d. Hwang Wook) - Drama | Music - 40 min, Korea, 2016

Documentary
(random order)

1. Grampy (d. Lily Levin) - 32 min, United Kingdom, 2016

2. The Last Cut (d. Tamino Parren) - 31 min, Netherlands, 2016

3. The Diary of Theodore Kracklite (d. Jacques Lœuille) - 15 min, France, 2014

4. Curanderismo (d. Sam W. McFadden) - 26 min, United Kingdom, 2016

5. William and Santiago Simultaneous (d. Alexandra Hidalgo) - 5 min, United States, 2016

6. Better Days (d. Joseph Driscoll) - Student - 11 min, United Kingdom, 2016

Animation
(random order)

1. The World of Prosperity (d. Daniel Mikolajcak) - Student - 14 min, Austria, 2016

2. Agrinoui (d. Alexis Chaviaras) - Fantasy - 19 min, Cyprus, 2015

3. Mandrake (d. Ayberk Kaba) - Student | Fantasy - 5 min, Turkey, 2016

4. Pirouette (d. Zige Zhang) - Student | Fantasy | Dance - 2 min, China, 2014

5. As One (d. Christina Avagliano) - Sci-Fi | Fantasy - 1 min, United States, 2014

6. There Is Still Life (d. Maxime Roz, Yann Jobin, Thibault Houdon) - 6 min, Canada, 2016

7. Crackpot (d. Alex Bernas) - Student - 3 min, United Kingdom, 2016

8. Paper Bird (d. Yu Kyung) - Student - 6 min, Korea, 2016

9. Detach (d. Khairul Rahimi) - Student | Drama | Fantasy - 6 min, United States, 2016

10. Red Thread (d. I Hsuan Lee) - 4 min, United Kingdom, 2016

11. The Worlds First Bicycle (d. Conrad Molleson) - 5 min, United Kingdom, 2016

Experimental
(random order)

1. Age of Swans (d. Justin Urbach) - Student - 15 min, Germany, 2016

2. You Are Here (d. Jana Minarikova) - 10 min, Slovakia, 2016

3. THE WORDS HEAR THE LIGHT (d. Diego Fiori) - 19 min, Austria , 2016

4. Trilogy - Why | Lift | Revolution (d. Narda Azaria Dalgleish) - 12 min, United Kingdom, 2016

5. Microscopia (d. Nikolaus Jantsch)  - 4 min, Austria, 2016

6. Seaworld (d. Hing Tsang) - 18 min, United Kingdom, 2015

7. Proper Desert (d. Douglas Porter) - 6 min, Canada, 2016

8. Fragments of Winter (d. Gianluca Colitta) - 18 min, Italy, 2014

9. Helena (d. Nadav Heyman) - 3 min, United States, 2015

Music Video
(random order)

1. The March Divide - "Go to Sleep" (d. Daniel E. Martin) - Horror | Comedy - 3 min, United States, 2016

2. Little Party Queen (d. Etienne Fu-Le Saulnier) - 3 min, France, 2016

3. A Visual Journey through Iran : Sistan and Baluchistan (d. Ebrahim Mirmalek) - Documentary | Travel - 4 min, Iran , 2014

4. Tell me why you obsess me (d. Naima Chebahi) - 3 min, France, 2016

5. Valerie (d. Frederick Balian) - Drama | Romance | Student - 4 min, United States, 2016

6. Enano Cabezón (d. Alvaro Cantillano Roiz) - Adventure | Fantasy - 9 min, Nicaragua, 2015

7. BOBGOBLIN "DANGER" (d. Hop Litzwire) - Animation - 4 min, United States, 2016

8. Nightjar (d. Izabela Barszcz) - Animation - 3 min, United Kingdom, 2016

Screenplays
(finalists)

1. Diminuendo (w. Paul Gross) - Australia

2. Chocolate Potato (w. Neil O'Neil) - United Kingdom

3. Twinkle, Twinkle (w. Lyn Chick) - Australia

4. Caliphate (w. Grant Bayliss) - United Kingdom

5. US Navy Cine-Kodak (w. Stephen M. Hunt) - France

6. God's Psychiatrist (w. Stephen M. Hunt) - France

WINNERS - August 2016
BEST OF THE FEST
We Don't Bury Animals (d. Thibaut Charlut) - Drama - 30 min, France, 2016
2nd BEST OF THE FEST
My Last Concert (d. Selcuk Cara) - Drama | Student - 14 min, Germany, 2014
3rd BEST OF THE FEST
Take the Heat (d. Elena Riabtceva) - Drama | Psychological Thriller - 20 min, Russia, 2016
BEST STUDENT FILM
Caposhi Pop (d. Matheus Ronn Leite) - Drama | Student - 14 min, Brazil, 2016
AUDIENCE AWARD
Enano Cabezón (d. Alvaro Cantillano Roiz) - Adventure | Fantasy - 9 min, Nicaragua, 2015
--------------------------------------------------------
 
Best Documentary
Curanderismo (d. Sam W. McFadden) - 26 min, United Kingdom, 2016
NOMINEES:
Grampy (d. Lily Levin) - 32 min, United Kingdom, 2016
The Diary of Theodore Kracklite (d. Jacques Lœuille) - 15 min, France, 2014
Best Animation
Agrinoui (d. Alexis Chaviaras) - Fantasy - 19 min, Cyprus, 2015
NOMINEES:
Mandrake (d. Ayberk Kaba) - Student | Fantasy - 5 min, Turkey, 2016
There Is Still Life (d. Maxime Roz, Yann Jobin, Thibault Houdon) - 6 min, Canada, 2016
Best Experimental
THE WORDS HEAR THE LIGHT (d. Diego Fiori) - 19 min, Austria , 2016
NOMINEES:
Age of Swans (d. Justin Urbach) - Student - 15 min, Germany, 2016
Seaworld (d. Hing Tsang) - 18 min, United Kingdom, 2015
Best Music Video
Enano Cabezón (d. Alvaro Cantillano Roiz) - Adventure | Fantasy - 9 min, Nicaragua, 2015
NOMINEES:
The March Divide - "Go to Sleep" (d. Daniel E. Martin) - Horror | Comedy - 3 min, United States, 2016
Little Party Queen (d. Etienne Fu-Le Saulnier) - 3 min, France, 2016
Best Screenplay (written)
US Navy Cine-Kodak (w. Stephen M. Hunt) - France
NOMINEES:
Chocolate Potato (w. Neil O'Neil) - United Kingdom
Diminuendo (w. Paul Gross) - Australia
--------------------------------------------------------
Best Director
Selcuk Cara - My Last Concert - Drama | Student - 14 min, Germany, 2014
NOMINEES:
Thibaut Charlut - We Don't Bury Animals - Drama - 30 min, France, 2016
Matheus Ronn Leite - Caposhi Pop - Drama | Student - 14 min, Brazil, 2016
Best Screenplay
Elena Riabtceva -Take the Heat - Drama | Psychological Thriller - 20 min, Russia, 2016
NOMINEES:
Suzsanna Koszti - IM Perfekt - Drama - 6 min, Hungary, 2016
Iván Sáinz-Pardo - Save - Drama | Horror | Thriller - 3 min, Germany, 2016
Best Actor
Pierre Andrau - We Don't Bury Animals - Drama - 30 min, France, 2016
NOMINEES:
Vyacheslav Parshin - Take the Heat - Drama | Psychological Thriller - 20 min, Russia, 2016
 
Ignacio Redondo - The Perfect Day - Drama | Comedy - 11 min, Spain, 2016
Best Actress
Anne von Keller - My Last Concert - Drama | Student - 14 min, Germany, 2014
NOMINEES:
Laura Dobrosi - IM Perfekt - Drama - 6 min, Hungary, 2016
Kathryn Hunter - The Other Place - Drama - 11 min, France, 2016
Best Editing
Thibaut Charlut - We Don't Bury Animals - Drama - 30 min, France, 2016
NOMINEES:
Selcuk Zvi Cara - My Last Concert - Drama | Student - 14 min, Germany, 2014
Matheus Ronn Leite - Caposhi Pop - Drama | Student - 14 min, Brazil, 2016
Best Cinematography
 Nils A. Witt - My Last Concert - Drama | Student - 14 min, Germany, 2014
NOMINEES:
Lou-Anne Lapierre - We Don't Bury Animals - Drama - 30 min, France, 2016
Anatoliy Trofimov -Take the Heat - Drama | Psychological Thriller - 20 min, Russia, 2016
Best Original Score
Florent Villeval - We Don't Bury Animals - Drama - 30 min, France, 2016
NOMINEES:

Rashaanth Arwin - 93 NOTOUT - Drama - 19 min, India, 2016

Giora Feidmann, Sonja Cara - My Last Concert - Drama | Student - 14 min, Germany, 2014

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon