OFFICIAL SELECTION LIST - August 2021
 
 
Documentary
(random order)

1. Dajla: cinema and oblivion (d. Arturo Dueñas) - 15 min, Spain, 2020

2. S'Avanzada (d. Francesco Palomba) - 39 min, Italy, 2021

3. Moment of Impact (d. Blair Stewart) - 10 min, United Kingdom, 2021

4. Positive Rides | The race within (d. Constantin Gross, Lukas Steinbrecher) - 10 min, Germany, 2021

Fiction
(random order)

1. Bandits Suite (d. Marios Gloeckner) - 19 min, Austria, 2021

2. KUMKUMARCHAN (Holy Ritual) (d. Abhijeet Arvind Dalvi) - 22 min, India, 2020

3. Imago (d. Nim Dewhirst) - 14 min, Australia, 2021

4. Princesses do as they please (d. Quarxx) - 34 min, France, 2021

5. All We Know About IAN (d. Danming Niu) - Student - 13 min, China, 2020

6. Jumpcut (d. Walter Rastelli) - Student - 39 min, Italy, 2021

7. The Egg (d. Andrej Dojkic) - 11 min, United States, 2019

8. RESET (d. NJ Brown) - 32 min, United States, 2021

9. Hanna's Bistro (d. Áron Török) - 38 min, Hungary, 2021

10. Me, Myself and Id (d. Chandler Thornber) - 5 min, United Kingdom, 2021

11. Les Notes (d. Georgios Dimitropoulos) - 17 min, United Kingdom, 2021

12. Me and Myself (d. Passos Zamith) - 9 min, Portugal, 2021

13. 500 Eskimo (d. Daria Karpova) - 8 min, Russia, 2021

14. Room (d. Jacob Bellmore) - 8 min, United Kingdom, 2021

Animation
(random order)

1. The Magentalman and The Gentlemint (d. James Crang) - Student - 4 min, United Kingdom, 2021

2. Isaiah (d. Imke Reintjens) - Student - 3 min, Belgium, 2021

3. Bird (d. Wu-Ching Chang) - Student - 4 min, Taiwan, 2019

4. Smithy (d. Xi Chen) - Student - 8 min, United Kingdom, 2021

Experimental
(random order)

1. The Blackbird Interviews (d. Tiffany Rhodes) - 17 min, United States, 2021

2. Light (d. Thomas Zapata) - Student - 7 min, United Kingdom, 2021

3. Penn-ar-Bed (d. Emma Ramsay) - 1 min, France, 2021

4. Near the End of April (d. Justė Rutkauskaitė) - Student - 8 min, United Kingdom, 2021

5. "I LIVE FOR YOU" (d. Gaetano Ippolito) - 6 min, Italy, 2021

Music Video
(random order)

1. FRANK (d. Miroslav Kiss) - 3 min, United Kingdom, 2021

2. Love Bind (d. Anna Rose Duckworth) - 3 min, New Zealand, 2020

3. Ride Of The Devils Teeth (d. Jon Hanusa) - 4 min, United States, 2021

Screenplays
(finalists)

1. Metallic Blue (w. Andy Cause)

2. Midnight Echoes (w. Conor Waldron)

3. Without Recourse (w. Noah Rubio)

4. Ice Shanty (w. Clifford Zimowski)

5. Perfect Timing (w. Caroline Byrne)

6. Ropers (w. Seppe Van Beneden)

August 2021 WinnersScreening: TBA
BEST OF THE FEST
Bandits Suite (d. Marios Gloeckner) - 19 min, Austria, 2021

2nd BEST OF THE FEST
Hanna's Bistro (d. Áron Török) - 38 min, Hungary, 2021

3rd BEST OF THE FEST

Princesses do as they please (d. Quarxx) - 34 min, France, 2021

BEST STUDENT FILM
All We Know About IAN (d. Danming Niu) - Student - 13 min, China, 2020

AUDIENCE AWARD

Isaiah (d. Imke Reintjens) - Student - 3 min, Belgium, 2021 - 63 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Dajla: cinema and oblivion (d. Arturo Dueñas) - 15 min, Spain, 2020

NOMINEES:

Moment of Impact (d. Blair Stewart) - 10 min, United Kingdom, 2021

Positive Rides | The race within (d. Constantin Gross, Lukas Steinbrecher) - 10 min, Germany, 2021

Best Animation

The Magentalman and The Gentlemint (d. James Crang) - Student - 4 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Isaiah (d. Imke Reintjens) - Student - 3 min, Belgium, 2021

Smithy (d. Xi Chen) - Student - 8 min, United Kingdom, 2021

Best Experimental

Near the End of April (d. Justė Rutkauskaitė) - Student - 8 min, United Kingdom, 2021

tied with

Light (d. Thomas Zapata) - Student - 7 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

"I LIVE FOR YOU" (d. Gaetano Ippolito) - 6 min, Italy, 2021

The Blackbird Interviews (d. Tiffany Rhodes) - 17 min, United States, 2021

Best Music Video

Ride Of The Devils Teeth (d. Jon Hanusa) - 4 min, United States, 2021

NOMINEES:

FRANK (d. Miroslav Kiss) - 3 min, United Kingdom, 2021

Love Bind (d. Anna Rose Duckworth) - 3 min, New Zealand, 2020

--------------------------------------------------------
Best Director
Marios Gloeckner - Bandits Suite - 19 min, Austria, 2021

NOMINEES:

Quarxx - Princesses do as they please - 34 min, France, 2021

Áron TörökHanna's Bistro - 38 min, Hungary, 2021

Best Screenplay

Marios Gloeckner - Bandits Suite - 19 min, Austria, 2021

NOMINEES:

Daria Karpova - 500 Eskimo - 8 min, Russia, 2021

Nim Dewhirst - Imago - 14 min, Australia, 2021

Best Actor
Andrej Dojkic - The Egg - 11 min, United States, 2019

NOMINEES:

Reinhold G. Moritz - Bandits Suite - 19 min, Austria, 2021

Dmitry Zakharov - 500 Eskimo - 8 min, Russia, 2021

Best Actress

Panka Kovács - Hanna's Bistro - 38 min, Hungary, 2021

NOMINEES:

Mickaela Sands - Me, Myself and Id - 5 min, United Kingdom, 2021

Manon Maindivide - Princesses do as they please - 34 min, France, 2021

Best Editing

Jacob Bellmore - Room - 8 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Remi Orth - Princesses do as they please - 34 min, France, 2021

Walter Rastelli Jumpcut - Student - 39 min, Italy, 2021

Best Cinematography

Roland Földi, Feit Gabor, András Gravi Kiss, Áron Török - Hanna's Bistro - 38 min, Hungary, 2021

NOMINEES:

Colin Wandersman - Princesses do as they please - 34 min, France, 2021

Danming Niu, Lance Yijin Lao - All We Know About IAN - Student - 13 min, China, 2020
Best Original Score

Antonis Simintiras, Evan Macdonald, Human Symphony Orchestra, Awyr, Adigold - Les Notes - 17 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Adytia D Bedekar - KUMKUMARCHAN (Holy Ritual) - 22 min, India, 2020

Jerry Growl - Isaiah - Student - 3 min, Belgium, 2021

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
First Place
Without Recourse (w. Noah Rubio)
Second Place
Midnight Echoes (w. Conor Waldron)
Third Place
Ice Shanty (w. Clifford Zimowski)