OFFICIAL SELECTION LIST - December 2018
 
 
Documentary
(random order)

1. Rose (d. Edwin Miles) - 25 min, United Kingdom, 2018

2. A Sense of Black (d. Gerben Zevenbergen) - 30 min, Netherlands, 2018

3. Today, I am going the see the Arctic Ocean. (d. Antonin Lechat) - 8 min, Russia, 2018

4. Impermanence (d. Elliot Spencer) - 7 min, Australia, 2018

Fiction
(random order)

1. The Audience (d. Tasya Martin) - 13 min, Germany, 2018

2. It's a Match! (d. Schnabel Annabella) - Student - 13 min, Hungary, 2018

3. ASKIN' FOR IT (d. Kerry Gamberg) - 12 min, Canada, 2018

4. The 9ª (d. Daniel H. Torrado) - 14 min, Spain, 2019

5. Every Moment (d. Francisco C. Torres) - 15 min, United States, 2016

6. Phlegethon (d. Silva Kuusniemi) - Student - 12 min, Finland, 2018

7. Sare Jahan Se Accha (d. Gurprasad Singh) - 5 min, India, 2018

8. Antidote (d. Pierre & Max) - 8 min, France, 2018

9. Summertime (d. Dag Kaszlikowski) - 7 min, Singapore, 2018

10. Farewell to the Ark (d. Yi-Feng Chang) - 25 min, Taiwan, 2018

Animation
(random order)

1. Nami The Last Witch (d. Kerry McCormick, Natasha Crowley) - Student - 8 min, Ireland, 2018

2. Lost Steps (d. Per Nilsson) - 11 min, Sweden, 2018

3. Starvation (d. Zahra Rostampour) - 7 min, Iran, 2018

4. God has already gone ahead (d. Peter Boving) - 10 min, Germany, 2018

Experimental
(random order)

1. Portraits (d. Amani Zardoe) - 25 min, United Kingdom, 2018

2. Ashes (d. Dustin Ardine) - 21 min, United States, 2018

3. Inferno Endures (d. Paul Daniel Birkett) - 10 min, United Kingdom, 2018

4. MEDIUM RARE (d. Luca Cioci) - Student - 4 min, Italy, 2018

5. A Dream that I Wondered (d. Marcelo Alves) - 2 min, Brazil, 2018

6. Praise / A Lone Man (d. Kyle Marchen) - 7 min, Canada, 2018

7. From skin to heart (d. Chaw Khanawutikarn) - 1 min, Thailand, 2018

Music Video
(random order)

1. He's a space debris from the Doomsday prophecy (d. Tsung-Fan Tan) - 5 min, Taiwan, 2017

2. Eternal Ride of a Heartful Mind (d. Paolo Sodi) - 4 min, Italy, 2018

3. DIE - Lederjackenroboter (d. Euro Hangebruch) - 4 min, Germany, 2018

Screenplays
(postponed for the next edition)
December 2018 Winners. Screening: TBA
BEST OF THE FEST

ASKIN' FOR IT (d. Kerry Gamberg) - 12 min, Canada, 2018

2nd BEST OF THE FEST
The 9ª (d. Daniel H. Torrado) - 14 min, Spain, 2019

3rd BEST OF THE FEST

The Audience (d. Tasya Martin) - 13 min, Germany, 2018

BEST STUDENT FILM

It's a Match! (d. Schnabel Annabella) - Student - 13 min, Hungary, 2018

AUDIENCE AWARD

A Sense of Black (d. Gerben Zevenbergen) - 30 min, Netherlands, 2018 - 255 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

A Sense of Black (d. Gerben Zevenbergen) - 30 min, Netherlands, 2018

NOMINEES:

Rose (d. Edwin Miles) - 25 min, United Kingdom, 2018

Impermanence (d. Elliot Spencer) - 7 min, Australia, 2018

Best Animation

Lost Steps (d. Per Nilsson) - 11 min, Sweden, 2018

NOMINEES:

Starvation (d. Zahra Rostampour) - 7 min, Iran, 2018

Nami The Last Witch (d. Kerry McCormick, Natasha Crowley) - Student - 8 min, Ireland, 2018

Best Experimental

Ashes (d. Dustin Ardine) - 21 min, United States, 2018

NOMINEES:

MEDIUM RARE (d. Luca Cioci) - Student - 4 min, Italy, 2018

Praise / A Lone Man (d. Kyle Marchen) - 7 min, Canada, 2018

Best Music Video

Eternal Ride of a Heartful Mind (d. Paolo Sodi) - 4 min, Italy, 2018

NOMINEES:

He's a space debris from the Doomsday prophecy (d. Tsung-Fan Tan) - 5 min, Taiwan, 2017

DIE - Lederjackenroboter (d. Euro Hangebruch) - 4 min, Germany, 2018

--------------------------------------------------------
Best Director
Kerry Gamberg - ASKIN' FOR IT - 12 min, Canada, 2018
NOMINEES:
Tasya Martin - The Audience - 13 min, Germany, 2018

Dustin Ardine - Ashes - 21 min, United States, 2018

Best Screenplay

Kerry Gamberg - ASKIN' FOR IT - 12 min, Canada, 2018

NOMINEES:

Gurprasad Singh - Sare Jahan Se Accha - 5 min, India, 2018

Daniel H. Torrado - The 9ª  - 14 min, Spain, 2019

Best Actor
Jim Stauffer - Every Moment - 15 min, United States, 2016

NOMINEES:

Julien Pestel - Antidote - 8 min, France, 2018

Emilio Gutierrez Caba - The 9ª  - 14 min, Spain, 2019

Best Actress

Tóth Zsófia - It's a Match! - Student - 13 min, Hungary, 2018

NOMINEES:

Angel Li - Farewell to the Ark - 25 min, Taiwan, 2018

Erin Mick - ASKIN' FOR IT - 12 min, Canada, 2018

Best Editing

Daniel H. Torrado - The 9ª  - 14 min, Spain, 2019

NOMINEES:

James Patrick - ASKIN' FOR IT - 12 min, Canada, 2018

Gal Yaron Meyersohn - The Audience - 13 min, Germany, 2018

Best Cinematography

Arturo Morales - The 9ª  - 14 min, Spain, 2019

NOMINEES:

Duncan Deyoung - ASKIN' FOR IT - 12 min, Canada, 2018

Sebastian Wunderlich - The Audience - 13 min, Germany, 2018
Best Original Score
Laurent Courbier Leuchar - Antidote - 8 min, France, 2018
NOMINEES:
Antonio Ibrahine - The Audience - 13 min, Germany, 2018
Matthew Thomson - ASKIN' FOR IT - 12 min, Canada, 2018
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon