OFFICIAL SELECTION LIST - December 2021
Documentary
(random order)

1. Growing the Glasgow Children's Woodland (d. Cameron Mackay) - 12 min, United Kingdom, 2021

2. Made in The Emerald Isle (d. Caitlin Hurely) - 9 min, United Kingdom, 2021

3. Bella Bimba (d. George Leontakianakos) - 30 min, Greece, 2021

Animation
(random order)

1. Spiel (d. Eyal Lerman) - Student - 1 min, United States, 2021

2. Red 69 (d. Antonio Sergio Spagnol) - 8 min, Brazil, 2021

3. Journey (d. Sean Sevestre) - 1 min, United Kingdom, 2021

Experimental
NOT ENOUGH SELECTIONS
Music Video
NOT ENOUGH SELECTIONS
Screenplays
(finalists)

1. Seventh Son (w. Mary Noel Hoffmann)

2. Altered Conscience (w. Mark Higgins)

3. Empty Nest (w. Daniel Powell)

4. Rochelle (w. John McCloskey)

5. Escape from Endeavor (w. Daniel Jones)

6. An L.A. Story (w. Christopher Pennington)

Fiction
(random order)

1. Out of Orbit (d. Jess Kay) - 11 min, United Kingdom, 2021

2. Out of it (d. Thierry Machard) - 21 min, France, 2020

3. Number 37 (d. Alejandro Chab) - 11 min, Argentina, 2021

4. The Suicide Booth (d. Alex Hill) - Student - 14 min, United Kingdom, 2021

5. Voice Box (d. Eamon Kelly) - Student - 8 min, United States, 2020

6. Romans 13:8 (d. Victor De Almeida) - 4 min, United Kingdom, 2021

7. The Figure (d. Omar Elhanbouly) - Student - 4 min, United Kingdom, 2021

8. Bird (d. Kalina Lukanova) - Student - 10 min, Czech Republic, 2021

9. What Happened (d. Sam Cartwright) - Student - 10 min, United Kingdom, 2021

December 2021 WinnersScreening: TBA
BEST OF THE FEST
Out of it (d. Thierry Machard) - 21 min, France, 2020

2nd BEST OF THE FEST
Out of Orbit (d. Jess Kay) - 11 min, United Kingdom, 2021

3rd BEST OF THE FEST

Number 37 (d. Alejandro Chab) - 11 min, Argentina, 2021

BEST STUDENT FILM
Bird (d. Kalina Lukanova) - Student - 10 min, Czech Republic, 2021

AUDIENCE AWARD

Bird (d. Kalina Lukanova) - Student - 10 min, Czech Republic, 2021 - 59 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Bella Bimba (d. George Leontakianakos) - 30 min, Greece, 2021

NOMINEES:

Growing the Glasgow Children's Woodland (d. Cameron Mackay) - 12 min, United Kingdom, 2021

Made in The Emerald Isle (d. Caitlin Hurely) - 9 min, United Kingdom, 2021

Best Animation

Red 69 (d. Antonio Sergio Spagnol) - 8 min, Brazil, 2021

NOMINEES:

Journey (d. Sean Sevestre) - 1 min, United Kingdom, 2021

Spiel (d. Eyal Lerman) - Student - 1 min, United States, 2021

Best Experimental

NOT ENOUGH SELECTIONS

Best Music Video

NOT ENOUGH SELECTIONS

--------------------------------------------------------
Best Director
Thierry Machard Out of it - 21 min, France, 2020

NOMINEES:

Kalina LukanovaBird - Student - 10 min, Czech Republic, 2021 

Jess Kay - Out of Orbit - 11 min, United Kingdom, 2021

Best Screenplay

Thierry Machard Out of it - 21 min, France, 2020

NOMINEES:

Alejandro Chab - Number 37 - 11 min, Argentina, 2021

Jess Kay - Out of Orbit - 11 min, United Kingdom, 2021

Best Actor
Philippe Torreton - Out of it - 21 min, France, 2020

NOMINEES:

Victor Mellors - Romans 13:8 - 4 min, United Kingdom, 2021

Omar Elhanbouly - The Figure - Student - 4 min, United Kingdom, 2021

Best Actress

Anna Bangoura - Bird - Student - 10 min, Czech Republic, 2021

NOMINEES:

Leah Skay - Voice Box - Student - 8 min, United States, 2020

Rachel Mullock - What Happened - Student - 10 min, United Kingdom, 2021

Best Editing

Dann EmmonsOut of Orbit - 11 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Julien Cadilhac - Out of it - 21 min, France, 2020

Roman IakolevBird - Student - 10 min, Czech Republic, 2021

Best Cinematography

David Witchell - Out of Orbit - 11 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Alejandro Chab - Number 37 - 11 min, Argentina, 2021

Avel Corre - Out of it - 21 min, France, 2020
Best Original Score

Pablo Raffo - Number 37 - 11 min, Argentina, 2021

NOMINEES:

Claire Batchelor - Out of Orbit - 11 min, United Kingdom, 2021

Tony Rusch - Romans 13:8 - 4 min, United Kingdom, 2021

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place
Empty Nest (w. Daniel Powell)
2nd Place
An L.A. Story (w. Christopher Pennington)
3rd Place
Altered Conscience (w. Mark Higgins)