OFFICIAL SELECTION LIST - February 2018
Fiction
(random order)

1. The Perfect Girl (d. Nadeem Shah) - 14 min, India, 2017

2. Capo di Famiglia (d. Annemarie Libbers) - 37 min, Netherlands, 2017

3. FIFO (d. Sacha Ferbus, Jeremy Puffet) - Drama | Social | Student - 12 min, Belgium, 2017

4. The Death of Ian Hall (d. Rick Bartram) - Drama | Romance | Student - 14 min, Canada, 2017

5. Two Arrows (d. Vasilena Popilieva) - Student - 23 min, South Africa, 2017

6. The Wish & The Wisp (d. Vashmere Valentine) - Fantasy | Student - 15 min, United States, 2017

7. Only God Forgives (d. Tino Luciano) - 15 min, United States, 2018

8. Galmi (d. Daniel Robinette) - Fantasy | Horror | Mystery - 5 min, United States, 2018

9. Esther (d. Rain(Xiaolin) Zheng) - Student - 5 min, United States, 2017

10. Nemausus (d. Quentin Uriel) - Sci-Fi | Adventure | Drama - 5 min, France, 2018

11. Love at the End of the Earth (d. Evan Morton) - Sci-Fi | Romance | Drama - 8 min, United States, 2017

12. The Good Boy (d. Matthew Clarke) - Student | Film Noir | Fantasy | Thriller - 8 min, Australia, 2017

13. Lenny in Love (d. Jonathon Gittus) - Comedy | Drama | Web - 7 min, Australia, 2017

14. SLOWPLAY (d. Thomas Gailhard) - 11 min, France, 2017

Documentary
(random order)

1. Liborio: An Artist of the Solomon Islands (d. Elliot Spencer) - 30 min, Australia, 2018

2. Maya (d. Aleksei Ivanchenkov) - Student - 14 min, Russia, 2018

3. Orkiteng Loorbaak: Rite of Elders (d. Kelly Askew, Ron Mulvihill) - 37 min, United States, 2018

Animation
(random order)

1. The Lost Sole (d. Sunny Clarke) - Comedy | Adventure - 7 min, United Kingdom, 2018

2. Something's Trigger (d. Makoto Sudo) - 1 min, Japan, 2017

3. Look (d. Meinardas Valkevičius) - 3 min, Lithuania, 2017

4. The astronaut's journal (d. Marina Belikova) - Student - 5 min, Germany, 2016

5. KOMØD (d. Annick Buhr, Janina Schmidt, Annika Saum) - Student - 3 min, Germany, 2017

Experimental
(random order)

1. VOICES INTO SILENCE (d. Mario Roccato) - 19 min - Italy, 2017

2. Ring Cycle (d. Hilary Powell) - 16 min - United Kingdom, 2017

3. YY (d. Dopamime) - 5 min - Netherlands, 2018

4. My Turtle Dove (d. Ralph Briscoe, Jay Stephen) - Romance - 7 min - United Kingdom, 2017

Music Video
(random order)

1. What I Don't Want (d. Pablo Finkelstein, Nicolás Alarcos) - 3 min, Argentina, 2017

2. She seemed to be crying (d. Marco Gallo, Mattia Caroli) - 4 min, Italy, 2018

3. Save me - Nathan Thom (d. Wojciech Czerniewicz) - 4 min, Poland, 2018

4. So high - Nathan Thom (d. Wojciech Czerniewicz) - 5 min, Poland, 2017

5. I'm Older by The Collier (d. David Morris) - 5 min, United Kingdom, 2018

6. Cayman Dance (d. Anders Sundstedt) - 3 min - United Kingdom, 2018

6. 25 Years (d. Manuel Bovio) - 7 min - Japan, 2018

Screenplays
(finalists)
1. The Bones of Mary Elwes (w. Ron Mitchell) 
2. Blind-Sighted (w. David J Keogh)
3. A Single Line (w. Martin Curran)
4. The Sessions (w. Phillip Lehn)
5. Us (w. Phillip Lehn)
6. Lost Memories (w. Bernhard Riedhammer)
7. Method (w. Tre Daniels)
February 2018 WinnersScreening: March 30, 2018
BEST OF THE FEST

The Death of Ian Hall (d. Rick Bartram) - Drama | Romance | Student - 14 min, Canada, 2017

2nd BEST OF THE FEST

The Wish & The Wisp (d. Vashmere Valentine) - Fantasy | Student - 15 min, United States, 2017

3rd BEST OF THE FEST

Capo di Famiglia (d. Annemarie Libbers) - 37 min, Netherlands, 2017

BEST STUDENT FILM

FIFO (d. Sacha Ferbus, Jeremy Puffet) - Drama | Social | Student - 12 min, Belgium, 2017

AUDIENCE AWARD

The Wish & The Wisp (d. Vashmere Valentine) - Fantasy | Student - 15 min, United States, 2017 - 204 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Liborio: An Artist of the Solomon Islands (d. Elliot Spencer) - 30 min, Australia, 2018

NOMINEES:

Maya (d. Aleksei Ivanchenkov) - Student - 14 min, Russia, 2018

Orkiteng Loorbaak: Rite of Elders (d. Kelly Askew, Ron Mulvihill) - 37 min, United States, 2018

Best Animation

The Lost Sole (d. Sunny Clarke) - Comedy | Adventure - 7 min, United Kingdom, 2018

NOMINEES:

Look (d. Meinardas Valkevičius) - 3 min, Lithuania, 2017

Something's Trigger (d. Makoto Sudo) - 1 min, Japan, 2017

Best Experimental

Ring Cycle (d. Hilary Powell) - 16 min - United Kingdom, 2017

NOMINEES:

YY (d. Dopamime) - 5 min - Netherlands, 2018

My Turtle Dove (d. Ralph Briscoe, Jay Stephen) - Romance - 7 min - United Kingdom, 2017

Best Music Video

What I Don't Want (d. Pablo Finkelstein, Nicolás Alarcos) - 3 min, Argentina, 2017

NOMINEES:

So high - Nathan Thom (d. Wojciech Czerniewicz) - 5 min, Poland, 2017

I'm Older by The Collier (d. David Morris) - 5 min, United Kingdom, 2018

--------------------------------------------------------
Best Director

Rick Bartram - The Death of Ian Hall - Drama | Romance | Student - 14 min, Canada, 2017

NOMINEES:

Annemarie Libbers - Capo di Famiglia - 37 min, Netherlands, 2017

Tino Luciano - Only God Forgives - 15 min, United States, 2018

Best Screenplay

Sacha Ferbus, Jeremy Puffet - FIFO - Drama | Social | Student - 12 min, Belgium, 2017

NOMINEES:

Rick Bartram - The Death of Ian Hall - Drama | Romance | Student - 14 min, Canada, 2017

Dirk Gunther Mohr - Capo di Famiglia - 37 min, Netherlands, 2017

Best Actor
Peter Higginson - The Death of Ian Hall - Drama | Romance | Student - 14 min, Canada, 2017
NOMINEES:

Travis Lee Eller - Only God Forgives - 15 min, United States, 2018

Martin Goossens - FIFO - Drama | Social | Student - 12 min, Belgium, 2017
Best Actress
Reese Hoggard - The Wish & The Wisp - Fantasy | Student - 15 min, United States, 2017
NOMINEES:

Linda Goranson - The Death of Ian Hall - Drama | Romance | Student - 14 min, Canada, 2017

Katie Oliver - Love at the End of the Earth - Sci-Fi | Romance | Drama - 8 min, United States, 2017
Best Editing

Rain Zheng - Esther - Student - 5 min, United States, 2017

NOMINEES:

Chetan Solanki - The Perfect Girl - 14 min, India, 2017

Joubert Van Zyl - Two Arrows - Student - 23 min, South Africa, 2017

Best Cinematography
Blair Winders - The Wish & The Wisp - Fantasy | Student - 15 min, United States, 2017 

NOMINEES:

Shikhar Bhatnagar - The Perfect Girl - 14 min, India, 2017
Fazel Meyer - Two Arrows - Student - 23 min, South Africa, 2017
Best Original Score
Vishal Chandra Shekhar - The Perfect Girl - 14 min, India, 2017
NOMINEES:
Matt Vucic - Galmi  - Fantasy | Horror | Mystery - 5 min, United States, 2018
Collin Derrick - The Wish & The Wisp - Fantasy | Student - 15 min, United States, 2017
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place:
The Sessions (w. Phillip Lehn)
2nd Place:
A Single Line (w. Martin Curran)
3rd Place:
Blind-Sighted (w. David J Keogh)

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon