OFFICIAL SELECTION LIST - February 2021
 
 
Documentary
(random order)

1. Our roots weave the land (d. Guillaume Baillargeon) - 19 min, Canada, 2019

2. Flushing (d. Sihan Cui) - Student - 7 min, United States, 2019

3. CUS: Turning Pro (d. Steven Weaver) - 17 min, United Kingdom, 2021

Fiction
(random order)

1. Pastiche (d. Shivaan Makker) - 26 min, United States, 2020

2. MIMIC (d. Zachary Debedout) - Student - 11 min, United States, 2020

3. SYLVIO (d. Leonard Khan) - 14 min, France, 2020

4. SCARLETT (d. Tahraoui Sarah) - 19 min, France, 2020

5. Harley Quinn - Blazing Shadows (d. Thomas Bernecker) - 34 min, Germany, 2020

6. The Burning Blue (d. Ablay Nurmanbetov) - 13 min, United States, 2019

7. Trial by Combat (d. Daniel Wolf) - 13 min, Germany, 2021

8. Bloody Mary (d. Hamé Raeen) - 17 min, France, 2021

9. Fix (d. Kevin Orzel) - 10 min, United States, 2021

10. Left (d. David C. Murphy) - 9 min, United Kingdom, 2020

11. West of Calico (d. Luca Pizzoleo) - 10 min, United States, 2021

12. Hero (d. Jayson Martin) - 4 min, United States, 2020

13. Chapter Two (d. Claudia Bento, Glenn Smith) - 9 min, United Kingdom, 2021

Animation
(random order)

1. Someplace In Time (d. Scott Palazzo) - 3 min, United States, 2021

2. Unwanted Gift (d. Bomin Lee) - Student - 7 min, Korea, 2020

3. UNHOLY ROLLER (d. Laurent Mercier, Cédric Bernard) - 4 min, France, 2021

Experimental
(random order)

1. The Frame (d. Mert Sata, Berk Sata) - Student - 7 min, Turkey, 2020

2. // Current state = true; (d. Laura Iancu) - 3 min, United States, 2021

3. Distortion (Verzerrung) (d. Samuel J Punto) - Student - 7 min, Germany, 2021

Music Video
(random order)
1. We Will Kaleid - Revoke (d. Nikolas Müller) - 3 min, Germany, 2020
2. WICK - RPG (d. Anton Sazonov) - 3 min, Russia, 2021
3. Ain't Goin' Out Like That (d. Brendan Henry) - 5 min, Canada, 2021
4. Tomorrow Will Be A Better Day (d. Curtis Hogarth) - 6 min, United Kingdom, 2020
5. Spotlight (d. L. Ash) - 3 min, United States, 2020
6. DVRKO x Tyler Graves - "Don't Save Me" (d. Kavan Cardoza) - 3 min, United States, 2021
7. The Light (d. Jhonatan López) - 4 min, Peru, 2020
Screenplays
(finalists)
1. The Lady of Anboto (w. JMR Serrato)
2. Meddle Like Hell (w. Michael Mantsourani)
3. The Leftovers (w. Seidi Saikkonen)
4. Big City Nights (w. Tyriek A Murphy)
5. Holiday Help (w. Karl Erikson)
6. Hell's Belle (w. Kari Karsten)
February 2021 Winners. Screening: TBA
BEST OF THE FEST
Bloody Mary (d. Hamé Raeen) - 17 min, France, 2021

2nd BEST OF THE FEST
The Burning Blue (d. Ablay Nurmanbetov) - 13 min, United States, 2019

3rd BEST OF THE FEST

 SCARLETT (d. Tahraoui Sarah) - 19 min, France, 2020

BEST STUDENT FILM

MIMIC (d. Zachary Debedout) - Student - 11 min, United States, 2020

AUDIENCE AWARD

The Frame (d. Mert Sata, Berk Sata) - Student - 7 min, Turkey, 2020 - 113 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Our roots weave the land (d. Guillaume Baillargeon) - 19 min, Canada, 2019

NOMINEES:

Flushing (d. Sihan Cui) - Student - 7 min, United States, 2019

CUS: Turning Pro (d. Steven Weaver) - 17 min, United Kingdom, 2021

Best Animation

Unwanted Gift (d. Bomin Lee) - Student - 7 min, Korea, 2020

NOMINEES:

Someplace In Time (d. Scott Palazzo) - 3 min, United States, 2021

UNHOLY ROLLER (d. Laurent Mercier, Cédric Bernard) - 4 min, France, 2021

Best Experimental

The Frame (d. Mert Sata, Berk Sata) - Student - 7 min, Turkey, 2020

NOMINEES:

Distortion (Verzerrung) (d. Samuel J Punto) - Student - 7 min, Germany, 2021

// Current state = true; (d. Laura Iancu) - 3 min, United States, 2021

Best Music Video

 WICK - RPG (d. Anton Sazonov) - 3 min, Russia, 2021

NOMINEES:

DVRKO x Tyler Graves - "Don't Save Me" (d. Kavan Cardoza) - 3 min, United States, 2021

Ain't Goin' Out Like That (d. Brendan Henry) - 5 min, Canada, 2021

--------------------------------------------------------
Best Director
Hamé Raeen - Bloody Mary - 17 min, France, 2021

NOMINEES:

Ablay Nurmanbetov - The Burning Blue - 13 min, United States, 2019

Leonard Khan - SYLVIO - 14 min, France, 2020

Best Screenplay

Ablay Nurmanbetov - The Burning Blue - 13 min, United States, 2019

NOMINEES:

Leonard Khan - SYLVIO - 14 min, France, 2020

David C. Murphy - Left - 9 min, United Kingdom, 2020

Best Actor
Denis Ostier - Bloody Mary - 17 min, France, 2021

NOMINEES:

Matthew Robayo - MIMIC - Student - 11 min, United States, 2020

Loïc Yavorsky - SYLVIO - 14 min, France, 2020

Best Actress

Kiri Hart - The Burning Blue - 13 min, United States, 2019

NOMINEES:

Kim Higelin - SCARLETT - 19 min, France, 2020

Goldy Notay - Chapter Two - 9 min, United Kingdom, 2021

Best Editing

Louis Moreigne - SCARLETT - 19 min, France, 2020

NOMINEES:

Pierre Barbier, Maxime Vouillon - SYLVIO - 14 min, France, 2020

Chloe Dartigues - Bloody Mary - 17 min, France, 2021

Best Cinematography

Tommy Boulet - Bloody Mary - 17 min, France, 2021

NOMINEES:

David Montcher - SCARLETT - 19 min, France, 2020

Denis Zemtsov - The Burning Blue - 13 min, United States, 2019
Best Original Score

Camille Chatelain - SYLVIO - 14 min, France, 2020

NOMINEES:

Alberto Bellavia  - The Burning Blue - 13 min, United States, 2019

Jake Shadrake - Fix - 10 min, United States, 2021
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place
The Leftovers (w. Seidi Saikkonen)
2nd Place
Holiday Help (w. Karl Erikson)
3rd Place
Hell's Belle (w. Kari Karsten)