OFFICIAL SELECTION LIST - February 2022
Documentary
(random order)

1. Behind Blue Sky (d. Jesse D Bonnell, Armand Volkas) - 36 min, United States, 2021

2. Bar Stories from Queer Maine (d. Betsy Carson, Wendy Chapkis) - 15 min, United States, 2022

3. Vanished in Ohio (d. Tatalovic B. R., Ochwat Deborah) - 13 min, United States, 2022

Animation
NOT ENOUGH SELECTIONS
Experimental
NOT ENOUGH SELECTIONS
Music Video
(random order)

1. A Feast That Never Comes (d. Maria Juranic) - 9 min, United States, 2022

2. The Rasmus - Jezebel (d. Jesse Haaja) - 3 min, Finland, 2022

Screenplays
(finalists)

1. Blood On Your Hands (w. Kevin Powis)

2. Mother (w. Kaido Strange)

3. Bank Holiday (w. Mark Lesser)

4. Finding Himself (w. Floyd Merrell)

5. Beyond the Mountain (w. Mark Higgins)

6. Social Graces (w. Jessica Ozberker)

BEST OF THE FEST

Brother Troll (d. Gudmund Helmsdal) - 30 min, Faroe Islands, 2021

2nd BEST OF THE FEST

The Going (d. Mairin O'Hagan) - 11 min, United Kingdom, 2021

3rd BEST OF THE FEST

The Myth Of The Four-Leaf Clover (d. Claudio Rolfi, Matteo Rolfi) - 37 min, Switzerland, 2021

BEST STUDENT FILM
Boab & Jim (d. Mark Carthy) - Student - 12 min, United Kingdom, 2021

AUDIENCE AWARD

Brother Troll (d. Gudmund Helmsdal) - 30 min, Faroe Islands, 2021 - 49 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Behind Blue Sky (d. Jesse D Bonnell, Armand Volkas) - 36 min, United States, 2021

NOMINEES:

Bar Stories from Queer Maine (d. Betsy Carson, Wendy Chapkis) - 15 min, United States, 2022

Vanished in Ohio (d. Tatalovic B. R., Ochwat Deborah) - 13 min, United States, 2022

Best Animation

NOT ENOUGH SELECTIONS

Best Experimental

NOT ENOUGH SELECTIONS

Best Music Video

The Rasmus - Jezebel (d. Jesse Haaja) - 3 min, Finland, 2022

NOMINEES:

A Feast That Never Comes (d. Maria Juranic) - 9 min, United States, 2022

--------------------------------------------------------
Best Director
Gudmund Helmsdal Brother Troll - 30 min, Faroe Islands, 2021

NOMINEES:

Mairin O'Hagan - The Going - 11 min, United Kingdom, 2021

Claudio Rolfi, Matteo Rolfi - The Myth Of The Four-Leaf Clover - 37 min, Switzerland, 2021

Best Screenplay

Gudmund Helmsdal, Rakel Helmsdal, Torfinnur Jákupsson Brother Troll - 30 min, Faroe Islands, 2021

NOMINEES:

Sarah Anson - The Going - 11 min, United Kingdom, 2021

Mark Carthy - Boab & Jim - 12 min, United Kingdom, 2021

Best Actor
Búi Dam - Brother Troll - 30 min, Faroe Islands, 2021

NOMINEES:

Michael Lorsong - Boab & Jim - 12 min, United Kingdom, 2021

Frederik Carlsen - Tap Slissemand - 9 min, Denmark, 2022

Best Actress

Sarah Pelosi - The Going - 11 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Madeline Setzer - Ghosts of Yesterday - 22 min, Canada, 2021

Siff Andersson - Tap Slissemand - 9 min, Denmark, 2022

Best Editing

Matthew James Fackrell - Who Goes There - 14 min, United States, 2021

NOMINEES:

Jonas í Dali Wagner - Brother Troll - 30 min, Faroe Islands, 2021

Matteo RolfiThe Myth Of The Four-Leaf Clover - 37 min, Switzerland, 2021

Best Cinematography

Rógvi Rasmussen - Brother Troll - 30 min, Faroe Islands, 2021

NOMINEES:

Dylan Scott Hryciuk - Ghosts of Yesterday - 22 min, Canada, 2021

Megan Stacey - Who Goes There - 14 min, United States, 2021
Best Original Score

Tróndur Bogasson - Brother Troll - 30 min, Faroe Islands, 2021

NOMINEES:

Ben Pearson - The Going - 11 min, United Kingdom, 2021

Philip Klein - Who Goes There - 14 min, United States, 2021

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place
Social Graces (w. Jessica Ozberker)
2nd Place
Bank Holiday (w. Mark Lesser)
3rd Place
Blood On Your Hands (w. Kevin Powis)
Fiction
(random order)

1. The Myth Of The Four-Leaf Clover (d. Claudio Rolfi, Matteo Rolfi) - 37 min, Switzerland, 2021

2. The Going (d. Mairin O'Hagan) - 11 min, United Kingdom, 2021

3. Boab & Jim (d. Mark Carthy) - Student - 12 min, United Kingdom, 2021

4. Ghosts of Yesterday (d. Jeff Evans-Todd) - 22 min, Canada, 2021

5. Who Goes There (d. Matthew James Fackrell) - 14 min, United States, 2021

6. Brother Troll (d. Gudmund Helmsdal) - 30 min, Faroe Islands, 2021

7. Tap Slissemand (d. Kasper Juhl, Frederik Carlsen) - 9 min, Denmark, 2022

8. A Day Will Come (d. Nicolas Cazalé) - 28 min, France, 2021

February 2022 Winners. Screening: TBA