OFFICIAL SELECTION LIST - January 2017
Fiction
(random order)

1. The Hag: Bloodline (d. Chris Borgo) - Drama - 35 min, Canada, 2016

2. Desert Rats (d. William Kresch) - Drama | War | Thriller - 11 min, United States, 2016

3. Lucid (d. Andrew Greco, James Cates) - Horror | Suspense | Thriller - 11 min, United States, 2016

4. Drone (d. Robert Duncan) - 12 min, United Kingdom, 2016

5. Ugly (d. Mickael Cohen) - Drama | Comedy - 14 min, France, 2016

6. Subterranean Love (Ileana & Paul) (d. Robert Haufrecht) - 23 min, United States, 2016

7. The Box (d. Mahmoud Ismail) - Drama | Mystery - 12 min, Qatar, 2016

8. Beatrice Brought Dessert (d. Lauren Young, Emma Radest) - Student | Dark Comedy - 12 min, United States, 2016

9. Beige (d. Kelly Teh) - 15 min, United Kingdom, 2016

10. ORANGE (d. Hakan Unal) - 22 min, Turkey, 2016

11. A Whole World for a Little World  (d. Fabrice Bracq) - 15 min, France, 2017

12. Dress Rehearsal  (d. Michael Boston) - 21 min, United States, 2017

13. Midnight Poetry  (d. Emilie Boyard) - Student - 13 min, Australia, 2015

14. Living Idle  (d. Ramana) - 15 min, India, 2017

15. LILAC (d. Hank Isaac) - Action | Adventure | Family | Drama - 14 min, United States, 2014

16. Cold Is My Brother (d. Troy Moth) - 4 min, Canada, 2017

Documentary
(random order)

1. Rangzen (d. Santosh Chandrashekar, Sumit Dasgupta, Aiman) - Student - 38 min, India, 2016

2. Mr. Natural: The Laurence Wilkie Story (d. Ray Mc Bride) - 10 min, Ireland, 2016

3. The Devil and the Holy Water (d. Diego Maria Malara) - 12 min, Finland, 2016

4. The Scientist of Sound (d. Elena Beatrice, Daniele Lince) - 11 min, Italy, 2016

5. Barbara Ingram School for the Arts (d. Bryce Berger, Derek Rose, Spencer Flannery) - 5 min, United States, 2016

6. Alan Williams Metal Artist (d. Ben Cox) - 7 min, United Kingdom, 2016

7. South Coast (d. Scott Palmer) - 4 min, Australia, 2016

Animation
(random order)

1. Luscious (d. Xuecheng Xu) - 2 min, United States, 2016

2. The Box (d. Merve Cirisoglu Cotur) - Student | Drama  | Adventure - 6 min, Turkey, 2016

3. Absorbed (d. Dimitris Armenakis) - Student - 8 min, Greece, 2017

4. Job Interview (d. Juha Fiilin) - Sci-Fi | Drama | Comedy - 4 min, Finland, 2016

5. Icky (d. Parastoo Cardgar) - Student | Fantasy | Drama - 5 min, Iran, 2017

6. Karma (d. Peter Zhaoyu Zhou) - Student - 3 min, United States, 2017

Experimental
(random order)

1. Pulse (d. Caresio Léo) - 15 min - Drama | Psychological - France, 2016

2. Fauna (d. Yusuf Sumer) - Drama | Thriller - 13 min, Turkey, 2016

3. VENICE, disjointed images (d. Mario Roccato) - 29 min, Italy, 2016

4. Ink (d. Jake McNeil) - 7 min, United Kingdom, 2016

Music Video
(random order)

1. BBB_Y (d. Alexander Sahm) - Sci-Fi - 3 min, Germany, 2016

2. Racing Through the Country (d. Thomas Binn) - 3 min, Germany, 2017

3. Point of Inflection (d. Carla Forte) - 4 min, United States, 2016

Screenplays
(finalists)
1. The Family Way (w. Shiva Rodriguez, D. Duckie Rodriguez)
2. Amber's Shadow (w. Cara Bamford)
3. Jezebel (w. Stephen M. Hunt)
4. PAWNS (w. David Barbeschi)
5. Surprise Divorce (w. William Ebert)
6. Cadeby (w. David J Keogh)
7. Nightfall (w. Mike Meade)
WINNERS - January 2017
BEST OF THE FEST
A Whole World for a Little World  (d. Fabrice Bracq) - 15 min, France, 2017
2nd BEST OF THE FEST
Ugly (d. Mickael Cohen) - Drama | Comedy - 14 min, France, 2016
3rd BEST OF THE FEST
Dress Rehearsal  (d. Michael Boston) - 21 min, United States, 2017
BEST STUDENT FILM
Beatrice Brought Dessert (d. Lauren Young, Emma Radest) - Student | Dark Comedy - 12 min, United States, 2016
AUDIENCE AWARD
Rangzen (d. Santosh Chandrashekar, Sumit Dasgupta, Aiman) - Student - 38 min, India, 2016
--------------------------------------------------------
 
Best Documentary
Alan Williams Metal Artist (d. Ben Cox) - 7 min, United Kingdom, 2016
NOMINEES:
The Scientist of Sound (d. Elena Beatrice, Daniele Lince) - 11 min, Italy, 2016
Barbara Ingram School for the Arts (d. Bryce Berger, Derek Rose, Spencer Flannery) - 5 min, United States, 2016
Best Animation
The Box (d. Merve Cirisoglu Cotur) - Student | Drama  | Adventure - 6 min, Turkey, 2016
NOMINEES:
Icky (d. Parastoo Cardgar) - Student | Fantasy | Drama - 5 min, Iran, 2017
Job Interview (d. Juha Fiilin) - Sci-Fi | Drama | Comedy - 4 min, Finland, 2016
Best Experimental
Pulse (d. Caresio Léo) - 15 min - Drama | Psychological - France, 2016
NOMINEES:
Fauna (d. Yusuf Sumer) - Drama | Thriller - 13 min, Turkey, 2016
Ink (d. Jake McNeil) - 7 min, United Kingdom, 2016
Best Music Video
BBB_Y (d. Alexander Sahm) - Sci-Fi - 3 min, Germany, 2016
NOMINEES:
Racing Through the Country (d. Thomas Binn) - 3 min, Germany, 2017
Point of Inflection (d. Carla Forte) - 4 min, United States, 2016
Best Screenplay (written)
Amber's Shadow (w. Cara Bamford)
RUNNER UP:
PAWNS (w. David Barbeschi)
SECOND RUNNER UP:
Cadeby (w. David J Keogh)
--------------------------------------------------------
Best Director
Fabrice Bracq - A Whole World for a Little World  - 15 min, France, 2017
NOMINEES:
Michael Boston - Dress Rehearsal  - 21 min, United States, 2017
Lauren Young, Emma Radest - Beatrice Brought Dessert  - Student | Dark Comedy - 12 min, United States, 2016
Best Screenplay
Fabrice Bracq - A Whole World for a Little World  - 15 min, France, 2017
NOMINEES:
Hank Isaac - LILAC - Action | Adventure | Family | Drama - 14 min, United States, 2014
Michael Boston - Dress Rehearsal  - 21 min, United States, 2017
Best Actor
Nicky Naudé - Ugly - Drama | Comedy - 14 min, France, 2016
NOMINEES:
Michael Boston - Dress Rehearsal  - 21 min, United States, 2017
Matthew Kresch - Desert Rats - Drama | War | Thriller - 11 min, United States, 2016
Best Actress
Delphine Theodore - A Whole World for a Little World  - 15 min, France, 2017
NOMINEES:
Brittany Baltay - Beatrice Brought Dessert - Student | Dark Comedy - 12 min, United States, 2016
Danielle Pollari - The Hag: Bloodline (d. Chris Borgo) - Drama - 35 min, Canada, 2016
Best Editing
Tony McGuire - The Hag: Bloodline (d. Chris Borgo) - Drama - 35 min, Canada, 2016
NOMINEES:
Guillaume Caramelle - Ugly - Drama | Comedy - 14 min, France, 2016
Sam Bouchard - A Whole World for a Little World  - 15 min, France, 2017
Best Cinematography
Paul-Anthony Mille - Ugly - Drama | Comedy - 14 min, France, 2016
NOMINEES:
Jay Oh - Desert Rats - Drama | War | Thriller - 11 min, United States, 2016
Joe Andolina - LILAC - Action | Adventure | Family | Drama - 14 min, United States, 2014
Best Original Score
Gregory Libessart - A Whole World for a Little World  - 15 min, France, 2017
NOMINEES:
Roman Cooperman - The Hag: Bloodline (d. Chris Borgo) - Drama - 35 min, Canada, 2016
Claudio Nelson Djankoff - Ugly - Drama | Comedy - 14 min, France, 2016

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon