OFFICIAL SELECTION LIST - January 2020
 
 
Documentary
(random order)

1. THE HUSTLE IS REAL (d. Thomas B Draudt) - 11 min, United States, 2019

2. Capitaine (d. Johann Vorster) - 12 min, South Africa, 2020

3. Talamanca (d. Davide Marino) - 22 min, United Kingdom, 2020

4. View of Perú (d. Benjamin Michel) - 3 min, Peru, 2020

Fiction
(random order)

1. M O R I T U R I (d. Léo Lebesgue) - 16 min, France, 2019

2. Mammoth (d. Jiamin Huang) - Student - 14 min - China, 2019

3. Red Cell (d. Myriam Arleth) - 19 min, Germany, 2019

4. Broccoli (d. Eliott Fettweis) - Student - 19 min, France, 2020

5. Before You Go (d. Lily Dommart) - Student - 13 min, United Kingdom, 2019

6. Sunday (d. Andor Berényi) - Student - 14 min, Hungary, 2019

7. Asra (d. Caio Cortonesi) - 15 min, Brazil, 2018

8. Words (d. Dino Kazamia) - 14 min, United Kingdom, 2019

Animation
(random order)

1. Autumn (d. Sofia Gutman) - 2 min, France, 2019

2. BumbleBee Forgets Mother's Day (d. Scott Fiander) - 2 min, Canada, 2019

3. PLAYGROUNDS (d. Antonio Milo, Fabrizio Fioretti) - 4 min, United Kingdom, 2019

4. Split Ends (d. Nofar Alfasi) - Student - 6 min, Israel, 2019

Experimental
NOT ENOUGH ENTRIES
Music Video
(random order)

1. Nothing Left To See (d. Guilherme Almeida) - 3 min, Canada, 2019

2. Monoheart - Coils (d. Alex G. Ringo) - 7 min, Vietnam, 2019

3. Beast of Joy (d. Andreas Reischl, Rainer Wagner) - 3 min, Austria, 2019

4. Simoom (d. Otmar Brosch) - 7 min, Austria, 2019

5. Run Fast (d. Jacobi Mehringer, Justin Leyba) - 3 min, United States, 2020

6. Júlia Martín - Laniakea, What's The Purpose? (d. Marc Borràs) - 3 min, Spain, 2020

Screenplays
Postponed for the next edition
January 2020 WinnersScreening: June 4
BEST OF THE FEST

Red Cell (d. Myriam Arleth) - 19 min, Germany, 2019

2nd BEST OF THE FEST

Sunday (d. Andor Berényi) - Student - 14 min, Hungary, 2019

3rd BEST OF THE FEST

Broccoli (d. Eliott Fettweis) - Student - 19 min, France, 2020

BEST STUDENT FILM

Mammoth (d. Jiamin Huang) - Student - 14 min - China, 2019

AUDIENCE AWARD

Júlia Martín - Laniakea, What's The Purpose? (d. Marc Borràs) - 3 min, Spain, 2020 - 310 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Capitaine (d. Johann Vorster) - 12 min, South Africa, 2020

NOMINEES:

Talamanca (d. Davide Marino) - 22 min, United Kingdom, 2020

THE HUSTLE IS REAL (d. Thomas B Draudt) - 11 min, United States, 2019

Best Animation

PLAYGROUNDS (d. Antonio Milo, Fabrizio Fioretti) - 4 min, United Kingdom, 2019

NOMINEES:

Split Ends (d. Nofar Alfasi) - Student - 6 min, Israel, 2019

Autumn (d. Sofia Gutman) - 2 min, France, 2019

Best Experimental

NOT ENOUGH ENTRIES.

Best Music Video

Nothing Left To See (d. Guilherme Almeida) - 3 min, Canada, 2019

NOMINEES:

Júlia Martín - Laniakea, What's The Purpose? (d. Marc Borràs) - 3 min, Spain, 2020

Monoheart - Coils (d. Alex G. Ringo) - 7 min, Vietnam, 2019

--------------------------------------------------------
Best Director

Myriam Arleth - Red Cell  - 19 min, Germany, 2019

NOMINEES:

Andor Berényi - Sunday  - Student - 14 min, Hungary, 2019

Eliott Fettweis - Broccoli - Student - 19 min, France, 2020

Best Screenplay

Matias Luge - Red Cell  - 19 min, Germany, 2019

NOMINEES:

Andor Berényi - Sunday  - Student - 14 min, Hungary, 2019

Jiamin Huang - Mammoth - Student - 14 min - China, 2019

Best Actor

Martin Bretschneider - Red Cell  - 19 min, Germany, 2019

NOMINEES:

Jack Parris - Words - 14 min, United Kingdom, 2019

Benoît Chauvin - Broccoli - Student - 19 min, France, 2020

Best Actress

Jiayi Li - Mammoth - Student - 14 min - China, 2019

NOMINEES:

Leonor Oberson - M O R I T U R I - 16 min, France, 2019

Joan Iyiola - Words - 14 min, United Kingdom, 2019

Best Editing

David Bitterlich - Red Cell  - 19 min, Germany, 2019

NOMINEES:

Gergely Mészáros - Sunday - Student - 14 min, Hungary, 2019

Ivan Dorenstajn, Susanne Fournier - Broccoli - Student - 19 min, France, 2020

Best Cinematography

Kevin Dubert - Broccoli - Student - 19 min, France, 2020

NOMINEES:

Guillaume Gaubert - M O R I T U R I - 16 min, France, 2019

Caio Cortonesi - Asra - 15 min, Brazil, 2018
Best Original Score

Ifall - Asra - 15 min, Brazil, 2018

NOMINEES:

Gavin Luke, John Wells - PLAYGROUNDS - 4 min, United Kingdom, 2019

Matias Luge - Red Cell  - 19 min, Germany, 2019

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2020 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon