OFFICIAL SELECTION LIST - January 2022
Documentary
NOT ENOUGH SELECTIONS
Animation
(random order)

1. Happier Alone (d. Lili Giacobino) - 4 min, United Kingdom, 2022

2. Asterias (d. Leighton Young) - Student - 1 min, New Zealand, 2021

3. Unforgotten (d. Sujin Kim) - 8 min, Korea, 2021

Experimental
NOT ENOUGH SELECTIONS
Music Video
(random order)

1. What we have left (d. Vivier Léandre) - 4 min, France, 2021

2. Temple Agents - Roses (d. Julian Oyanedel Santiesteban) - 3 min, Chile, 2022

3. Every Someday Is Now An Always (d. Lindsey Willson) - 3 min, United States, 2021

Screenplays
(finalists)

1. Finch And The Lost Oracle (w. Christie Heaven)

2. Herbert West - Reanimator: "Miskatonic" (w. Paul Grammatico)

3. One Night (w. Emile Lacheny)

4. Lucky Find (w. Diana Shoykhet)

5. Biker (w. Ruth Elaine Pradzynski)

6. SOPHIA:RETRIBUTION (w. Lyter Daniel)

7. Dangerous Ground (w. Brian Whiteman)

Fiction
(random order)

1. FOND DE TEINT (d. Christophe Beudet) - 20 min, France, 2021

2. Hope (d. Ivan Yordanov Kostadinov) - 21 min, Bulgaria, 2022

3. Sammer (d. Stelios Christoforou) - Student - 25 min, Greece, 2021

4. Òran na h-Eala (d. Steve Exeter) - 13 min, United Kingdom, 2022

5. Bad Beat (d. Jake Pablo Cauty) - 11 min, United Kingdom, 2022

6. FALAFEL (d. Nikita Hattangady) - 19 min, United States, 2020

7. Imbas (d. Xan Gilmour) - 15 min, United Kingdom, 2022

8. Kervorum (d. David Laumann Hansen) - 15 min, Denmark, 2021

9. The Other Half (d. Luigi D'Angelo) - 18 min, Italy, 2022

10. At Home (d. Jay Cross) - 12 min, United Kingdom, 2021

11. Suit & Bone (d. Dulani Wilson) - 6 min, United Kingdom, 2021

12. Through the Larkin Glass (d. Clemente Lohr) - 5 min, United Kingdom, 2021

January 2021 WinnersScreening: TBA
BEST OF THE FEST

Imbas (d. Xan Gilmour) - 15 min, United Kingdom, 2022

2nd BEST OF THE FEST

The Other Half (d. Luigi D'Angelo) - 18 min, Italy, 2022

3rd BEST OF THE FEST

Sammer (d. Stelios Christoforou) - Student - 25 min, Greece, 2021

BEST STUDENT FILM
Sammer (d. Stelios Christoforou) - Student - 25 min, Greece, 2021

AUDIENCE AWARD

Sammer (d. Stelios Christoforou) - Student - 25 min, Greece, 2021 - 296 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

NOT ENOUGH SELECTIONS

Best Animation

Unforgotten (d. Sujin Kim) - 8 min, Korea, 2021

NOMINEES:

Happier Alone (d. Lili Giacobino) - 4 min, United Kingdom, 2022

Asterias (d. Leighton Young) - Student - 1 min, New Zealand, 2021

Best Experimental

NOT ENOUGH SELECTIONS

Best Music Video

Temple Agents - Roses (d. Julian Oyanedel Santiesteban) - 3 min, Chile, 2022

NOMINEES:

What we have left (d. Vivier Léandre) - 4 min, France, 2021

Every Someday Is Now An Always (d. Lindsey Willson) - 3 min, United States, 2021

--------------------------------------------------------
Best Director
Luigi D'Angelo The Other Half - 18 min, Italy, 2022

NOMINEES:

Xan Gilmour - Imbas - 15 min, United Kingdom, 2022

Stelios Christoforou - Sammer - Student - 25 min, Greece, 2021

Best Screenplay

Xan GilmourImbas - 15 min, United Kingdom, 2022

NOMINEES:

Luigi D'Angelo, Nicola Di Carlo - The Other Half - 18 min, Italy, 2022

Christophe Beudet - FOND DE TEINT - 20 min, France, 2021

Best Actor
Marco Marchese - The Other Half - 18 min, Italy, 2022

NOMINEES:

George Williams - Bad Beat - 11 min, United Kingdom, 2022

Charlie McRae-Tod - Imbas - 15 min, United Kingdom, 2022

Best Actress

Helen Grady - Through the Larkin Glass - 5 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Shachi Hedge - FALAFEL - 19 min, United States, 2020

Agata Fortis - The Other Half - 18 min, Italy, 2022

Best Editing

Dimitris VatsiosSammer - Student - 25 min, Greece, 2021

NOMINEES:

Xan Gilmour - Imbas - 15 min, United Kingdom, 2022

Ivan Yordanov KostadinovHope - 21 min, Bulgaria, 2022

Best Cinematography

Jonathan Nicol - Imbas - 15 min, United Kingdom, 2022

NOMINEES:

Theis Emil Christensen - Kervorum - 15 min, Denmark, 2021

Michael Kalidonis - Sammer - Student - 25 min, Greece, 2021
Best Original Score

Asger Agerskov Buur - Kervorum - 15 min, Denmark, 2021

NOMINEES:

Flash Mitra, Christopher J. Orton, Manfredi Rignanese - Imbas - 15 min, United Kingdom, 2022

Niu Ahai - Unforgotten - 8 min, Korea, 2021

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place
Lucky Find (w. Diana Shoykhet)
2nd Place
One Night (w. Emile Lacheny)
3rd Place
SOPHIA:RETRIBUTION (w. Lyter Daniel)