OFFICIAL SELECTION LIST - July 2020
 
 
Documentary
(random order)

1. White Paradise (d. Xavier Istasse) - 10 min, Belgium, 2020

2. Kuzra - A Reflexive Documentary of a Maltese True Crime Narrative in the 1800's. (d. Lara Azzopardi) - 29 min, Malta, 2018

3. Hackers: The Misfit Superheroes (d. Ethan Wilk) - Student - 8 min, United States, 2020

4. The Cultivators (d. Nata Zverovich) - 9 min, China, 2018

Fiction
(random order)

1. Last Game (d.Jordan Sultana) - Student - 13 min, Israel, 2019

2. With New Eyes (d. George Leontakianakos) - Student - 25 min, Greece, 2020

3. In Your Hands (d. Lorenzo Maria Chierici) - 13 min - Italy, 2020

4. Preservation (d. Benjamin L. Connell) - 13 min, United States, 2020

5. The Ticket (d. Franz Ufer) - 12 min, Germany, 2019

6. Doblez (d. Gabriel Vidal) - Student - 7 min, Brazil, 2019

7. Don't Smoke in Bed (d. Dritan Kastrati) - 18 min, United Kingdom, 2020

8. OH SH*T! (d. Elsa van Damke) - Student - 7 min, Germany, 2020

9. Arlecchino (d. Jordan Sultana) - Student - 10 min, Israel, 2019

10. Lexi (d. Danny Gold) - 6 min, United Kingdom, 2019

11. The Fight (d. Bradley Shemmell) - 10 min, United Kingdom, 2020

Animation
(random order)

1. White Tape (d. Emily Hampson) - Student - 2 min, United States, 2020

2. Rawr (d. Sorcha McGlinchey) - 3 min, United Kingdom, 2020

3. Woodrow and Willow (d. Max Crawley) - 4 min, United States, 2020

4. Polaris (d. Ellen Gordon) - Student - 4 min, United Kingdom, 2020

5. Cycle (d. Dexter Stevens) - Student - 1 min, Canada, 2020

6. Mime Your Manners (d. Kate Namowicz, Skyler Porras) - Student - 3 min, United States, 2020

Experimental
(random order)
1. Masque of the Red Dead (d. Donald E. Tepper) - 14 min, United States, 2020
2. Ouroboros (d. Heather Knott) -  Student - 2 min, United States, 2020
3. Nirantar - Save the Unborn, Save the Mother (d. Sourav Roychoudhury) - 7 min, India, 2020
Music Video
(random order)
1. Gogol (d. David Cabannes) - 3 min, France, 2020
2. How (d. Vasilios Papaioannu) - 6 min, United States, 2020
3. Crossing (d. Taian Lu) - 3 min, United Kingdom, 2020
Screenplays
(postponed for the next edition)
July 2020 WinnersScreening: December 18
BEST OF THE FEST
In Your Hands (d. Lorenzo Maria Chierici) - 13 min - Italy, 2020

2nd BEST OF THE FEST
With New Eyes (d. George Leontakianakos) - Student - 25 min, Greece, 2020

3rd BEST OF THE FEST

The Ticket (d. Franz Ufer) - 12 min, Germany, 2019

BEST STUDENT FILM

OH SH*T! (d. Elsa van Damke) - Student - 7 min, Germany, 2020

AUDIENCE AWARD

Doblez (d. Gabriel Vidal) - Student - 7 min, Brazil, 2019 - 299 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

White Paradise (d. Xavier Istasse) - 10 min, Belgium, 2020

NOMINEES:

Hackers: The Misfit Superheroes (d. Ethan Wilk) - Student - 8 min, United States, 2020

The Cultivators (d. Nata Zverovich) - 9 min, China, 2018

Best Animation

Mime Your Manners (d. Kate Namowicz, Skyler Porras) - Student - 3 min, United States, 2020

NOMINEES:

Polaris (d. Ellen Gordon) - Student - 4 min, United Kingdom, 2020

Cycle (d. Dexter Stevens) - Student - 1 min, Canada, 2020

Best Experimental

Nirantar - Save the Unborn, Save the Mother (d. Sourav Roychoudhury) - 7 min, India, 2020

NOMINEES:

Ouroboros (d. Heather Knott) -  Student - 2 min, United States, 2020

Masque of the Red Dead (d. Donald E. Tepper) - 14 min, United States, 2020

Best Music Video

How (d. Vasilios Papaioannu) - 6 min, United States, 2020

NOMINEES:

Gogol (d. David Cabannes) - 3 min, France, 2020

Crossing (d. Taian Lu) - 3 min, United Kingdom, 2020

--------------------------------------------------------
Best Director

George Leontakianakos - With New Eyes - Student - 25 min, Greece, 2020

NOMINEES:

Lorenzo Maria Chierici - In Your Hands - 13 min - Italy, 2020

Franz Ufer - The Ticket  - 12 min, Germany, 2019

Best Screenplay

Clara Marchesi - In Your Hands - 13 min - Italy, 2020

NOMINEES:

George Leontakianakos, Alexandra Dyranis - Maounis - With New Eyes - Student - 25 min, Greece, 2020

Franz Ufer, Lukas John Günther - The Ticket  - 12 min, Germany, 2019

Best Actor

Yannis Sarakatsanis - With New Eyes - Student - 25 min, Greece, 2020

NOMINEES:

Martin Müller - The Ticket - 12 min, Germany, 2019

Ido Golan - Arlecchino - Student - 10 min, Israel, 2019

Best Actress

Ellie Poussot - Don't Smoke in Bed  - 18 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Jane Chirwa - OH SH*T! - Student - 7 min, Germany, 2020

Caterina Gabanella - In Your Hands - 13 min - Italy, 2020

Best Editing

Alessandro Zucchelli - In Your Hands - 13 min - Italy, 2020

NOMINEES:

Vincent Eckert, Stefan Strüber - The Ticket - 12 min, Germany, 2019

Wibke Deschamps-Lange - OH SH*T! - Student - 7 min, Germany, 2020

Best Cinematography

Nichola Bastianello - In Your Hands - 13 min - Italy, 2020

NOMINEES:

Simon Shen - Lexi - 6 min, United Kingdom, 2019

Vincent Eckert - The Ticket - 12 min, Germany, 2019
Best Original Score

Corey Wallace - Mime Your Manners - Student - 3 min, United States, 2020

NOMINEES:

Christopher Gentle - Preservation - 13 min, United States, 2020

Daniele Bettini - In Your Hands - 13 min - Italy, 2020

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2020 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon