OFFICIAL SELECTION LIST - July 2021
 
 
Documentary
(random order)

1. Honour Me (d. Alex Tweddle) - 15 min, United Kingdom, 2020

2. From Durban to Tomorrow (d. Dylan Mohan Gray) - 39 min, South Africa, 2020

3. The Sun In My Shadow (d. Abdulshakoor Adnan Alakkad) - Student - 24 min, Turkey, 2021

4. My Hundreds of Brothers and Sisters (d. Adele Pearson) - Student - 10 min, United Kingdom, 2021

Fiction
(random order)

1. Horizon (d. Daniele De Muro) - 15 min, Italy, 2020

2. The Things That Wait (d. Ben Crompton) - 13 min, United Kingdom, 2020

3. Psychosis (d. Blake Ridder) - 14 min, United Kingdom, 2021

4. Adam's Apple (d. Eyad Galib Fadel, Nahd Nakad Bashir) - 17 min, Israel, 2021

5. Mr Kunibert Told (d. Tapio Antere) - 24 min, Finland, 2020

6. Things that go Bump (d. Martin Vrede Nielsen) - 7 min, Denmark, 2021

7. The Caregiver (d. Alfonso Otero) - 14 min, Mexico, 2021

8. Incident at School (d. Jacob Thomas Pilgaard) - 23 min, Denmark, 2020

9. Blue Paradise (d. Joel Baud) - 9 min, Switzerland, 2020

Animation
(random order)

1. The Gate (d. Kino Jin) - Student - 4 min, United States, 2021

2. JollyBird (d. Lynette Edwards) - 1 min, United States, 2020

3. Guts (d. Byung Gun Park) - Student - 2 min, United States, 2021

4. Mossy’s Moors Tours (d. Richard Jacobs) - 2 min, United Kingdom, 2021

Experimental
(random order)

1. The Land is All Mine (d. Tom Blackman) - Student -  12 min, United Kingdom, 2021

3. A Year Of Sundays (d. Dameme Jeremie) - 2 min, United States, 2021

4. Warp Trio's Pandemic Disco Fantasy (d. Josh William Henderson, Andrew Wells-Ryder) - 30 min, United States, 2021

Music Video
(random order)

1. "JOHN HARDY" (d. Laurent Mercier, Cédric Bernard) - 3 min, France, 2021

2. Eyes Wide Shut (d. Goldwyn Thandrayen) - 8 min, United States, 2021

3. story of seoul: s.o.s (d. Hyunseung Ro) - 3 min, South Korea, 2021

Screenplays
(finalists)

1. Patriot/Traitor (w. Robert Austin Rossi)

2. Altered Conscience (w. Mark Higgins)

3. Middle Man (w. Tom Shugar)

4. Moment of Clarity (w. Dallas Gibson)

5. City of Roses (w. Peter McMurran)

6. Twin Lanterns (w. Jody Ellis)

7. The Industrialist (w. Vikas Bandhu)

July 2021 WinnersScreening: TBA
BEST OF THE FEST
Psychosis (d. Blake Ridder) - 14 min, United Kingdom, 2021

2nd BEST OF THE FEST

Horizon (d. Daniele De Muro) - 15 min, Italy, 2020

3rd BEST OF THE FEST

Incident at School (d. Jacob Thomas Pilgaard) - 23 min, Denmark, 2020

BEST STUDENT FILM
Guts (d. Byung Gun Park) - Student - 2 min, United States, 2021

AUDIENCE AWARD

story of seoul: s.o.s (d. Hyunseung Ro) - 3 min, South Korea, 2021 - 116 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

The Sun In My Shadow (d. Abdulshakoor Adnan Alakkad) - Student - 24 min, Turkey, 2021

NOMINEES:

From Durban to Tomorrow (d. Dylan Mohan Gray) - 39 min, South Africa, 2020

Honour Me (d. Alex Tweddle) - 15 min, United Kingdom, 2020

Best Animation

Guts (d. Byung Gun Park) - Student - 2 min, United States, 2021

NOMINEES:

The Gate (d. Kino Jin) - Student - 4 min, United States, 2021

Mossy’s Moors Tours (d. Richard Jacobs) - 2 min, United Kingdom, 2021

Best Experimental

The Land is All Mine (d. Tom Blackman) - Student -  12 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

A Year Of Sundays (d. Dameme Jeremie) - 2 min, United States, 2021

Warp Trio's Pandemic Disco Fantasy (d. Josh William Henderson, Andrew Wells-Ryder) - 30 min, United States, 2021

Best Music Video

story of seoul: s.o.s (d. Hyunseung Ro) - 3 min, South Korea, 2021

NOMINEES:

"JOHN HARDY" (d. Laurent Mercier, Cédric Bernard) - 3 min, France, 2021

Eyes Wide Shut (d. Goldwyn Thandrayen) - 8 min, United States, 2021

--------------------------------------------------------
Best Director
Blake Ridder - Psychosis - 14 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Daniele De Muro - Horizon - 15 min, Italy, 2020

Jacob Thomas Pilgaard - Incident at School - 23 min, Denmark, 2020

Best Screenplay

Blake Ridder - Psychosis - 14 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Joel Baud - Blue Paradise - 9 min, Switzerland, 2020

Jacob Thomas Pilgaard - Incident at School - 23 min, Denmark, 2020

Best Actor
Christian Waldmann - Blue Paradise - 9 min, Switzerland, 2020

NOMINEES:

Louis James -  Psychosis - 14 min, United Kingdom, 2021

Nahd Nakad Bashir - Adam's Apple - 17 min, Israel, 2021

Best Actress

Cecilie Elisabeth Bogø Bach - Incident at School - 23 min, Denmark, 2020

NOMINEES:

Thale Myhre - Things that go Bump - 7 min, Denmark, 2021

Maria Ibarra - The Caregiver - 14 min, Mexico, 2021

Best Editing

Daniele De Muro - Horizon - 15 min, Italy, 2020

NOMINEES:

Martin Vrede Nielsen - Things that go Bump - 7 min, Denmark, 2021

Vanina Delley Blue Paradise - 9 min, Switzerland, 2020

Best Cinematography

Esben Frese - Things that go Bump - 7 min, Denmark, 2021

NOMINEES:

Blake Ridder - Psychosis - 14 min, United Kingdom, 2021

Daniele De Muro - Horizon - 15 min, Italy, 2020
Best Original Score

Claudio Meloni - Horizon - 15 min, Italy, 2020

NOMINEES:

Albie Crompton - The Things That Wait - 13 min, United Kingdom, 2020

Kevin Smithers - Guts - Student - 2 min, United States, 2021

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
First Place
Twin Lanterns (w. Jody Ellis)
Second Place
Middle Man (w. Tom Shugar)
Third Place
City of Roses (w. Peter McMurran)