OFFICIAL SELECTION LIST - June 2019
 
 
Documentary
(random order)

1. A Boat Journey Towards Home (d. Ramesh Vanan) - 22 min, India, 2019

2. Partizan Love (d. Gábor Klacsán) - 25 min, Vietnam, 2019

3. Heartbeat of a Movement (d. Nasreen Alkhateeb) - 10 min, United States, 2019

Fiction
(random order)

1. Life's Rich Tapestry (d. Amy Clarkson) - 16 min, United Kingdom, 2018

2. Addiction (d. Lewis William Robinson) - 12 min, United Kingdom, 2019

3. Wizard Of The Woods (d. Hunter Q Thomas) - Student - 21 min, United Kingdom, 2019

4. NOW (d. Justin Zachary) - 15 min, United States, 2018

5. DYSCONNECTED (d. Tom Schlagkamp) - 10 min, United States, 2019

6. #Rubberneckers (d. Elena Walter) - 5 min, Germany, 2017

7. Disco Dynamite (d. Tom Clover) - Student - 9 min, United Kingdom, 2019

8. Needletail (d. Alice Hamilton) - 10 min, United Kingdom, 2019

9. A Renaissance (d. Prach Rojanasinwilai, Noah Ottersen Parker) - Student - 23 min, United Kingdom, 2019

10. Eight Hundred (d. Emerson Duggan) - Student - 8 min, United States, 2019

11. Arbitration (d. Justin Poage) - 7 min, United States, 2019

Animation
(random order)

1. Gallery Experience (d. Jinghan Tian) - 3 min, China, 2019

2. Misguided (d. Sanghyun Kim) - 2 min, United States, 2019

3. Portrait of a Lady (d. Kenny Leoncito) - Student - 6 min, Canada, 2019

4. No Body (d. Haemin Ko) - Student - 4 min, United Kingdom, 2019

5. Light in Deep (d. Sunyoung Du) - Student - 4 min, United Kingdom, 2019

Experimental
(random order)

1. Hideous (d. Hamish Robertson) - 16 min, United Kingdom, 2019

Music Video
(random order)

1. My Lover, I Don't Need You - Annie Pichan (d. Nina Thomas) - 5 min, United States, 2019

2. Lovers (d. Matthew Daunt) - 3 min, United Kingdom, 2018

3. Prufrock Blues (d. Anne-Sophie Bine) - 6 min, United Kingdom, 2019

4. Shadow Drumming (d. Christoffer Borggren) - Student - 3 min, Austria, 2019

5. Repeat (d. Steven Haggie) - 3 min, United Kingdom, 2019

6. Mike Anson - Do you remember (d. Pedram Vossoughi) - 5 min, Greece, 2019

Screenplays
(postponed for the next edition)
June 2019 WinnersScreening: December 10th
BEST OF THE FEST

A Renaissance (d. Prach Rojanasinwilai, Noah Ottersen Parker) - Student - 23 min, United Kingdom, 2019

2nd BEST OF THE FEST
NOW (d. Justin Zachary) - 15 min, United States, 2018

3rd BEST OF THE FEST

DYSCONNECTED (d. Tom Schlagkamp) - 10 min, United States, 2019

BEST STUDENT FILM

Eight Hundred (d. Emerson Duggan) - Student - 8 min, United States, 2019

AUDIENCE AWARD

A Renaissance (d. Prach Rojanasinwilai, Noah Ottersen Parker) - Student - 23 min, United Kingdom, 2019 - 274 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

A Boat Journey Towards Home (d. Ramesh Vanan) - 22 min, India, 2019

NOMINEES:

Heartbeat of a Movement (d. Nasreen Alkhateeb) - 10 min, United States, 2019

Partizan Love (d. Gábor Klacsán) - 25 min, Vietnam, 2019

Best Animation

Misguided (d. Sanghyun Kim) - 2 min, United States, 2019

NOMINEES:

Gallery Experience (d. Jinghan Tian) - 3 min, China, 2019

Portrait of a Lady (d. Kenny Leoncito) - Student - 6 min, Canada, 2019

Best Experimental

NOT ENOUGH ENTRIES

Best Music Video

Prufrock Blues (d. Anne-Sophie Bine) - 6 min, United Kingdom, 2019

NOMINEES:

Repeat (d. Steven Haggie) - 3 min, United Kingdom, 2019

Mike Anson - Do you remember (d. Pedram Vossoughi) - 5 min, Greece, 2019

--------------------------------------------------------
Best Director
Justin Zachary - NOW - 15 min, United States, 2018
NOMINEES:
Prach Rojanasinwilai, Noah Ottersen Parker - A Renaissance - Student - 23 min, United Kingdom, 2019

Emerson Duggan - Eight Hundred - Student - 8 min, United States, 2019

Best Screenplay

Prach Rojanasinwilai, Noah Ottersen Parker - A Renaissance - Student - 23 min, United Kingdom, 2019

NOMINEES:

Justin Zachary - NOW - 15 min, United States, 2018

Lewis William Robinson - Addiction - 12 min, United Kingdom, 2019

Best Actor
Louis Hall - A Renaissance - Student - 23 min, United Kingdom, 2019

NOMINEES:

Justin Zachary - NOW - 15 min, United States, 2018

Peter Morgan - Eight Hundred - Student - 8 min, United States, 2019

Best Actress

Brenna Otts - DYSCONNECTED - 10 min, United States, 2019

NOMINEES:

Tatjana Anders - Life's Rich Tapestry - 16 min, United Kingdom, 2018

Linda Bassett - Needletail - 10 min, United Kingdom, 2019

Best Editing

David Gesslbauer - DYSCONNECTED - 10 min, United States, 2019

NOMINEES:

Tyson Wade Johnston, Brendon Bradford - NOW - 15 min, United States, 2018

Hunter Q ThomasWizard Of The Woods - Student - 21 min, United Kingdom, 2019

Best Cinematography

Noah Ottersen Parker - A Renaissance - Student - 23 min, United Kingdom, 2019

NOMINEES:

Justin Michael Anderson - NOW - 15 min, United States, 2018

Nacho Guzman - Addiction - 12 min, United Kingdom, 2019
Best Original Score
Noah Ottersen Parker, Joe Shafique - A Renaissance - Student - 23 min, United Kingdom, 2019
NOMINEES:
Timmy Fisher - Needletail - 10 min, United Kingdom, 2019
Daniel Farrell - Eight Hundred - Student - 8 min, United States, 2019
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon