OFFICIAL SELECTION LIST - June 2021
 
 
Documentary
(random order)

1. PUMPING IRON - A Sweat Fueled Documentary (d. Mischa Bubnash) - Student - 6 min, United States, 2021

2. JOHN MUIR AT TROUT HOLLOW (d. Amy Phelan) - 22 min, Canada, 2019

3. Crescendo (d. Ryan Park) - Student - 16 min, United States, 2020

4. The Long Hunt (d. Anne-Dorthe Søgaard, Salomé Lauwerijs, Severin Pehlke) - Student - 14 min, Denmark, 2021

Fiction
(random order)

1. Jump (d. Natalia Curea) - 19 min, United States, 2021

2. Answering Eternity (d. Pascal Schuh) - Student - 29 min, Germany, 2020

3. A Real Superhero (d. Stanley Chew) - 10 min, United Kingdom, 2021

4. Where's Lucy? (d. Salma Azzam) - 20 min, United Arab Emirates, 2021

5. AXEL (d. Levan Uchaneishvili) - 30 min, Georgia, 2021

6. Deus Ex Machina (d. Langlois Jessy) - 20 min, France, 2021

7. Sair Ane (d. Ian Gordon) - 29 min, United Kingdom, 2021

8. Johnny (d. Tommy Petroskey) - 20 min, United States, 2021

9. Housebreaker (d. Alun Rhys Morgan) - 4 min, United Kingdom, 2020

10. Once a Hero (d. Andrew Kadikian) - 8 min, United States, 2021

Animation
(random order)

1. Danse Macabre (d. Andreanne Dussault) - 1 min, Canada, 2021

2. Anton (d. Yen Jui Lu) - 2 min, United States, 2021

3. Patches (d. Georgie Athanasopoulos) - 2 min, Canada, 2021

4. Ruff and Buff (d. Mee Huh) - Student - 2 min, United States, 2021

5. The Last Straw (d. Kendall Scully) - Student - 1 min, Canada, 2021

6. LEGS (d. Kat Miles) - Student - 4 min, United Kingdom, 2021

6. Prince Edward (d. Hoching Kwok) - Student - 2 min, United Kingdom, 2021

7. DELIVERY (d. Adam Chawdhury) - Student - 3 min, United States, 2021

Experimental
(random order)

1. The Travel of the Self (d. Brondy Humphrey) - 7 min, France, 2021

2. 2020 (d. Heléna Antonio) - 3 min, United Kingdom, 2021

3. Geneva Jacuzzi's Casket (d. Chris Friend) - 6 min, United States, 2021

Music Video
(not enough official selections)
Screenplays
(finalists)

1. Out of My Comfort Zone (w. Ivy Vale, Rick Reil)

2. Arcturus Rising (w. Robert Cox)

3. Battery Life (w. Ethan Barnes)

4. The Summer My Kat Went Missing (w. Ethan Barnes)

5. HACKED (w. Alison Valente)

6. Hellfire (w. Mark Dollard)

July 2021 Winners. Screening: TBA
BEST OF THE FEST
AXEL (d. Levan Uchaneishvili) - 30 min, Georgia, 2021

2nd BEST OF THE FEST
Deus Ex Machina (d. Langlois Jessy) - 20 min, France, 2021

3rd BEST OF THE FEST

Jump (d. Natalia Curea) - 19 min, United States, 2021

BEST STUDENT FILM
Answering Eternity (d. Pascal Schuh) - Student - 29 min, Germany, 2020

AUDIENCE AWARD

The Last Straw (d. Kendall Scully) - Student - 1 min, Canada, 2021 - 160 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

The Long Hunt (d. Anne-Dorthe Søgaard, Salomé Lauwerijs, Severin Pehlke) - Student - 14 min, Denmark, 2021

NOMINEES:

JOHN MUIR AT TROUT HOLLOW (d. Amy Phelan) - 22 min, Canada, 2019

Crescendo (d. Ryan Park) - Student - 16 min, United States, 2020

Best Animation

Patches (d. Georgie Athanasopoulos) - 2 min, Canada, 2021

NOMINEES:

Danse Macabre (d. Andreanne Dussault) - 1 min, Canada, 2021

Prince Edward (d. Hoching Kwok) - Student - 2 min, United Kingdom, 2021

Best Experimental

The Travel of the Self (d. Brondy Humphrey) - 7 min, France, 2021

NOMINEES:

Geneva Jacuzzi's Casket (d. Chris Friend) - 6 min, United States, 2021

2020 (d. Heléna Antonio) - 3 min, United Kingdom, 2021

Best Music Video

(not enough official selections)

--------------------------------------------------------
Best Director
Levan Uchaneishvili - AXEL - 30 min, Georgia, 2021

NOMINEES:

Natalia Curea - Jump - 19 min, United States, 2021

Langlois Jessy - Deus Ex Machina - 20 min, France, 2021

Best Screenplay

Langlois Jessy - Deus Ex Machina - 20 min, France, 2021

NOMINEES:

Liza Reichardt - Answering Eternity - Student - 29 min, Germany, 2020

Levan Uchaneishvili - AXEL - 30 min, Georgia, 2021

Best Actor
Leeb Tom - Deus Ex Machina - 20 min, France, 2021

NOMINEES:

Ben Shaul - Johnny - 20 min, United States, 2021

Al Pagano - Jump - 19 min, United States, 2021

Best Actress

Tina Dalakishvili - AXEL - 30 min, Georgia, 2021

NOMINEES:

Elaina Adrianna - Once a Hero - 8 min, United States, 2021

Eva Petersson - Where's Lucy? - 20 min, United Arab Emirates, 2021

Best Editing

Langlois Jessy - Deus Ex Machina - 20 min, France, 2021

NOMINEES:

Alun Rhys Morgan - Housebreaker - 4 min, United Kingdom, 2020

Evan Morton Once a Hero - 8 min, United States, 2021

Best Cinematography

Goga Devdariani - AXEL - 30 min, Georgia, 2021

NOMINEES:

Emerson Lefrançois - Deus Ex Machina - 20 min, France, 2021

Carolin Hauke - Answering Eternity - Student - 29 min, Germany, 2020
Best Original Score

Owen Barbet - A Real Superhero - 10 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Vincent IannelliJump - 19 min, United States, 2021

Jordan Bennett - Once a Hero - 8 min, United States, 2021

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
First Place
Out of My Comfort Zone (w. Ivy Vale, Rick Reil)
Second Place
Hellfire (w. Mark Dollard)
Third Place
The Summer My Kat Went Missing (w. Ethan Barnes)