OFFICIAL SELECTION LIST - March 2018
Fiction
(random order)

1. Mia: A Rapture 2.0 Production (d. Gary J Hewitt) - Sci-Fi | Drama - 19 min, United Kingdom, 2017

2. hashtagwill (d. Per Sundström) - Drama - 22 min, Sweden, 2017

3. Ok, Mum. (d. Eva Lanska) - 14 min, United Kingdom, 2017

4. Gaslighting (d. Tina Matzat) - 15 min, Germany, 2017

5. A Calm Sea Sways (d. Ross Donald) - 13 min, United Kingdom, 2018

6. KITAAB (d. Kamlesh K Mishra) - Drama - 24 min, India, 2017

7. A Blurry Pastel Painting (d. Sevda Usanoglu) - Drama - 12 min, Turkey, 2017

8. BAMA (d. Himalay Debnath) - 17 min, India, 2017

9. Jellyfish (d. Che Chun Hei) - 30 min, Hong Kong, 2018

10. Masterpiece (d. Marc Eikelenboom) - Philosophical Drama | Thriller - 29 min, Netherlands, 2018

11. Away Home (d. Jana Stackhouse) - Student - 20 min, Canada, 2017

12. Blind (d. Andre "Dre" Muller) - Web - 5 min, Australia, 2018

13. Silent Night (d. Emmanuel Delabaere) - 12 min, France, 2017

14. Hideaway (d. Cal Croft) - Student - 13 min, Australia, 2017

15. Spilt Milk (d. Chris Vernon) - 4 min, United Kingdom, 2017

16. Out of Our Arms (d. Jarred Keane) - Student | Sci-Fi | Drama - 11 min, Australia, 2018

17. The Things Of The Other Side (d. Javier Figuero, Elena Ferrándiz) - 8 min, Spain, 2017

Documentary
(random order)

1. Maharajin (d. Darpan Bajaj) - Student - 29 min, India, 2017

2. Busking (d. Jason Natzke) - Student - 4 min, Ireland, 2017

3. Amy (d. Jo Kidby) - 3 min, United Kingdom, 2017

4. Sonja (d. Maroš Milčík) - 4 min - Slovakia, 2018

Animation
(random order)

1. MELON SHORTS (d. Mike Shiell) - Comedy - 2 min, Canada, 2016

2. Obah-chan (d. Paul Thurwachter) - Comedy - 4 min, United States, 2018

3. A Drawing (d. Brad Condie) - 5 min, United States, 2018

4. Little Rascal (d. Zeinab (Zana) Farran) - Comedy | Student - 2 min, Canada, 2018

5. Determination (d. Anna Tkebuchava) - Student - 1 min, United States, 2017

6. RIOT (d. Ternier) - 13 min, France, 2017

7. The Emoji Song (d. Adam Volerich) - 3 min, United States, 2017

Experimental
(random order)

1. Day.Her (d. Natasha Babenko) - 21 min - United States, 2018

2. Unscheduled (d. Carla Oppo) - 16 min - Italy, 2017

3. Neither peace nor quietness (d. Michał Dawidowicz, Zbigniew Bodzek) - Student - 5 min - Poland, 2018

4. Victory (d. Vishal Bhalla) - 3 min - Germany, 2018

Music Video
(random order)

1. How Can I Tell You (d. Barbara Creutz) - 4 min, France, 2018

2. Sola (d. Jonathan) - 3 min, Australia, 2017

3. Nena & Dave Stewart: "Be my Rebel" (d. Virgil Widrich) - 3 min, Germany, 2018

Screenplays
(postponed for the next edition)
March 2018 WinnersScreening: April 21, 2018
BEST OF THE FEST

Jellyfish (d. Che Chun Hei) - 30 min, Hong Kong, 2018

2nd BEST OF THE FEST

Masterpiece (d. Marc Eikelenboom) - Philosophical Drama | Thriller - 29 min, Netherlands, 2018

3rd BEST OF THE FEST

Gaslighting (d. Tina Matzat) - 15 min, Germany, 2017

BEST STUDENT FILM

Hideaway (d. Cal Croft) - Student - 13 min, Australia, 2017

AUDIENCE AWARD

Unscheduled (d. Carla Oppo) - 16 min - Italy, 2017 - 425 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Maharajin (d. Darpan Bajaj) - Student - 29 min, India, 2017

NOMINEES:

Sonja (d. Maroš Milčík) - 4 min - Slovakia, 2018

Amy (d. Jo Kidby) - 3 min, United Kingdom, 2017

Best Animation

The Emoji Song (d. Adam Volerich) - 3 min, United States, 2017

NOMINEES:

Little Rascal (d. Zeinab (Zana) Farran) - Comedy | Student - 2 min, Canada, 2018

Determination (d. Anna Tkebuchava) - Student - 1 min, United States, 2017

Best Experimental

Neither peace nor quietness (d. Michał Dawidowicz, Zbigniew Bodzek) - Student - 5 min - Poland, 2018

NOMINEES:

Victory (d. Vishal Bhalla) - 3 min - Germany, 2018

Day.Her (d. Natasha Babenko) - 21 min - United States, 2018

Best Music Video

Sola (d. Jonathan) - 3 min, Australia, 2017

NOMINEES:

Nena & Dave Stewart: "Be my Rebel" (d. Virgil Widrich) - 3 min, Germany, 2018

How Can I Tell You (d. Barbara Creutz) - 4 min, France, 2018

--------------------------------------------------------
Best Director

Che Chun Hei - Jellyfish - 30 min, Hong Kong, 2018

NOMINEES:

Sevda Usanoglu - A Blurry Pastel Painting - Drama - 12 min, Turkey, 2017

Emmanuel Delabaere - Silent Night - 12 min, France, 2017

Best Screenplay

Marc Eikelenboom - Masterpiece - Philosophical Drama | Thriller - 29 min, Netherlands, 2018

NOMINEES:

Che Chun Hei - Jellyfish - 30 min, Hong Kong, 2018

Per Sundström - hashtagwill - Drama - 22 min, Sweden, 2017

Best Actor
Bowie Chan Wing Wai - Jellyfish - 30 min, Hong Kong, 2018
NOMINEES:

Tom Alter - KITAAB - Drama - 24 min, India, 2017

Olivier Faursel - Silent Night - 12 min, France, 2017
Best Actress
Lara Marian - Gaslighting - 15 min, Germany, 2017
NOMINEES:

Eleanor Stagg - Ok, Mum. - 14 min, United Kingdom, 2017

Elle Watson - Mia: A Rapture 2.0 Production - Sci-Fi | Drama - 19 min, United Kingdom, 2017
Best Editing
Cal Croft - Hideaway - Student - 13 min, Australia, 2017

NOMINEES:

Emmanuel Delabaere - Silent Night - 12 min, France, 2017

Aldo MauroAway Home - Student - 20 min, Canada, 2017

Best Cinematography
Luuk de Kok, Boje Ploeg - Masterpiece - Philosophical Drama | Thriller - 29 min, Netherlands, 2018

NOMINEES:

Jamie Brown -  A Calm Sea Sways - 13 min, United Kingdom, 2018
Julian Pertout - Hideaway - Student - 13 min, Australia, 2017
Best Original Score
John McFarlaneMia: A Rapture 2.0 Production - Sci-Fi | Drama - 19 min, United Kingdom, 2017
NOMINEES:
Owen Devlin - A Calm Sea Sways - 13 min, United Kingdom, 2018
Ron van Riel - Masterpiece - Philosophical Drama | Thriller - 29 min, Netherlands, 2018
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition.

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon