OFFICIAL SELECTION LIST - March 2021
 
 
Documentary
(random order)

1. A story of Jazz in Chiang Mai (d. Lecercle Thomas) - 4 min, France, 2019

2. Life's a Beach (d. Deborah Dow, Kris Garden) - 10 min, United Kingdom, 2021

3. TransSiberia (d. Ciaran O'Connell) - 34 min, Ireland, 2020

4. Babylon: Ghetto, Renaissance, and Modern Oblivion (d. Jessica Gould) - 29 min, United States, 2020

5. Africa Express Presents: EGOLI (d. Denholm Hewlett) - 35 min, United Kingdom, 2021

Fiction
(random order)

1. Outside The Glasshouse (d. Paul Brooking) - 16 min, United Kingdom, 2020

2. It's So Charming (d. Svend Colding) - 27 min, Denmark, 2021

3. WANDER (d. Phillip Angele) - 9 min, United States, 2021

4. Downfall (d. Micha Meyer) - 8 min, Switzerland, 2021

5. Alone in the Dark (d. Alone in the Dark) - Student - 20 min, United States, 2020

6. Art & Life (d. Ethan Godel) - Student - 11 min, Canada, 2020

7. Love In Transition (d. Isioro Tokunbo Jaboro) - 15 min, Canada, 2021

8. Found (d. Daniel Michael Tomcik) - 11 min, United States, 2019

9. Crocodile (d. Caroline Wloka) - Student - 26 min, Switzerland, 2020

10. In Isolation (d. Edmund C. Short) - 10 min, United Kingdom, 2021

11. The Father (d. Blake Ridder) - 4 min, United Kingdom, 2021

12. The Horsemen (d. Lucas Pelizaro) - 7 min, United Kingdom, 2021

13. Difference/Indifference (d. Thomas Jansson) - 5 min, Sweden, 2021

Animation
(random order)

1. Yellow (d. Adrian Baluta) - 2 min, Romania, 2020

2. Finite Soil (d. Mariola Olcina Alvarado, Isidro Jiménez Gómez) - 4 min, Spain, 2021

Experimental
(random order)

1. Bayadere (d. Tanmayo music&visuals) - 12 min, United Kingdom, 2020

2. Dog (d. Laurie Corlett-Donald) - 8 min, United Kingdom, 2021

3. Fragments of a Hologram Rose (d. Samuel J Punto) - Student - 7 min, Germany, 2021

Music Video
(random order)
1. Birdsong (d. Tom Laxton) - Student - 4 min, United Kingdom, 2019
2. Tum Jo Nahi (d. Akash Goila) - 3 min, India, 2021
3. Not fit for it (d. Alex Diaz) - 2 min, United States, 2020
4. Sleepwalkers (d. Ferenc Csipke) - 3 min, Switzerland, 2020
Screenplays
Postponed for the next edition
March 2021 Winners. Screening: TBA
BEST OF THE FEST
Crocodile (d. Caroline Wloka) - Student - 26 min, Switzerland, 2020

2nd BEST OF THE FEST

It's So Charming (d. Svend Colding) - 27 min, Denmark, 2021

3rd BEST OF THE FEST

Art & Life (d. Ethan Godel) - Student - 11 min, Canada, 2020

BEST STUDENT FILM
Crocodile (d. Caroline Wloka) - Student - 26 min, Switzerland, 2020

AUDIENCE AWARD

The Horsemen (d. Lucas Pelizaro) - 7 min, United Kingdom, 2021 - 109 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

TransSiberia (d. Ciaran O'Connell) - 34 min, Ireland, 2020

NOMINEES:

Africa Express Presents: EGOLI (d. Denholm Hewlett) - 35 min, United Kingdom, 2021

Babylon: Ghetto, Renaissance, and Modern Oblivion (d. Jessica Gould) - 29 min, United States, 2020

Best Animation

Finite Soil (d. Mariola Olcina Alvarado, Isidro Jiménez Gómez) - 4 min, Spain, 2021

NOMINEES:

Yellow (d. Adrian Baluta) - 2 min, Romania, 2020

Best Experimental

Bayadere (d. Tanmayo music&visuals) - 12 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Dog (d. Laurie Corlett-Donald) - 8 min, United Kingdom, 2021

Fragments of a Hologram Rose (d. Samuel J Punto) - Student - 7 min, Germany, 2021

Best Music Video

Sleepwalkers (d. Ferenc Csipke) - 3 min, Switzerland, 2020

NOMINEES:

Tum Jo Nahi (d. Akash Goila) - 3 min, India, 2021

Birdsong (d. Tom Laxton) - Student - 4 min, United Kingdom, 2019

--------------------------------------------------------
Best Director
Caroline Wloka - Crocodile - Student - 26 min, Switzerland, 2020

NOMINEES:

Ethan Godel - Art & Life - Student - 11 min, Canada, 2020

Svend Colding - It's So Charming - 27 min, Denmark, 2021

Best Screenplay

Pernille Hyllegaard - It's So Charming - 27 min, Denmark, 2021

NOMINEES:

Ethan Godel - Art & Life - Student - 11 min, Canada, 2020

Louise Brabrand - The Horsemen (d. Lucas Pelizaro) - 7 min, United Kingdom, 2021

Best Actor
Niklas Herskind - It's So Charming - 27 min, Denmark, 2021

NOMINEES:

Joel Chavez - Crocodile - Student - 26 min, Switzerland, 2020

Gabriel Olaifa - Love In Transition - 15 min, Canada, 2021

Best Actress

Fanny Bernth - It's So Charming - 27 min, Denmark, 2021

NOMINEES:

Rebekah Miskin - Art & Life - Student - 11 min, Canada, 2020

Tome Akanbi - Love In Transition - 15 min, Canada, 2021

Best Editing

Edmund C. Short - In Isolation - 10 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Micha Meyer - Downfall - 8 min, Switzerland, 2021

Caroline Wloka - Crocodile - Student - 26 min, Switzerland, 2020

Best Cinematography

Flavio Speglitz - Crocodile - Student - 26 min, Switzerland, 2020

NOMINEES:

Lukas Daugbjerg - It's So Charming - 27 min, Denmark, 2021

Jade Ingram - WANDER (d. Phillip Angele) - 9 min, United States, 2021
Best Original Score

Tanmayo - Bayadere - 12 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Joel Michael - Found - 11 min, United States, 2019

Jose María Alfaya - Finite Soil (d. Mariola Olcina Alvarado, Isidro Jiménez Gómez) - 4 min, Spain, 2021
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition.