OFFICIAL SELECTION LIST - May 2018
 
Documentary
(random order)

1. Follow the Wind (d. Bob van de Gronde) - 37 min, Netherlands, 2017

2. Lies and Miracles: Childhood in a Siberian Labor Camp (d. Nancy Margulies) - 39 min, United States, 2018

3. The Costly Gifts (d. Dawit Gebreyesus) - 40 min, Sweden, 2017

4. OVER THE HORIZON. THE OLYMPIC FLAME (d. Ivan Sosnin) - 3 min - Russia, 2018

5. MASTERMONO (d. Ken Kamara, Arianna Marin) - 7 min - United Kingdom, 2017

Animation
(random order)

1. Cheers! (d. Linjie Yang) - Student - 1 min, United States, 2018

2. The Loaf Zone (d. Christopher Rutledge) - Student - 4 min, United States, 2018

3. One New Notification (d. Dana Chis, Lavinia Botirca) - Student - 3 min, United Kingdom, 2018

4. The Box (d. Dusan Kastelic) - 12 min, Slovenia, 2017

5. Thoughtful Life (d. Jaewook Kim) - Student - 2 min, United States, 2018

6. EXPOSURE (d. Bella Watson) - Student - 3 min, United Kingdom, 2018

Experimental
(random order)

1. Zen Tale (d. Daniel Munteanu) - 17 min - Romania, 2018

2. LAZARUS' RESURRECTION WON'T DO ANY GOOD (d. Clodoaldo Lino) - 30 min, Brazil, 2017

3. Homeless (d. Raven Blue, Cara Cole) - 25 min - Canada, 2017

4. Cinema Zone (d. CHENG Li-Ming) - 20 min - Taiwan, 2018

5. SPACES (d. Emma Kayani) - 3 min - United Kingdom, 2017

Music Video
(random order)

1.  Creep - James Bowers (d. Federico Torrado Tobon) - 4 min, United States, 2018

2. It will be the wait (d. Juan Carlos Lelo de Larrea) - 5 min, Mexico, 2017

3. WE - FOREVER (d. Julia Uzkikh) - 2 min, Russia, 2018

4. 1190 (d. Andzej Gavriss) - 7 min, Russia, 2017

Screenplays
(postponed for the next edition)
Fiction
(random order)

1. The Night is Calling (d. Francisco Morais, Miguel Pinto) - Student - 20 min, Portugal, 2016

2. Pink & Quilted (d. Frédéric Chane-son) - 11 min, France, 2018

3. PAPERCUT (d. Damian Overton) - Drama | Comedy - 14 min, Australia, 2017

4. The Quiet With Him (d. Jeremy Tatara) - Drama | Student - 14 min, United States, 2018

5. Alveus (d. Shamila Lengsfeld) - 7 min, Germany, 2018

6. Tequila Grapefruit (d. Garance Chagnon-Grégoire) - Drama | Romance - 10 min, Canada, 2017

7. Scarlet  (d. Calyx Passailaigue) - Comedy | Student - 8 min, Canada, 2017

8. Schmoopie (d. Mary C. Ferrara) - Comedy | Drama - 7 min, United States, 2018

9. Son (d. David Graham) - Drama - 11 min, United Kingdom, 2017

10. Mr. Larraín (d. Gonzalo Menéndez) - Thriller - 14 min, Chile, 2018

May 2018 WinnersScreening: June 28, 2018
BEST OF THE FEST

PAPERCUT (d. Damian Overton) - Drama | Comedy - 14 min, Australia, 2017

2nd BEST OF THE FEST

Tequila Grapefruit (d. Garance Chagnon-Grégoire) - Drama | Romance - 10 min, Canada, 2017

3rd BEST OF THE FEST

The Quiet With Him (d. Jeremy Tatara) - Drama | Student - 14 min, United States, 2018

BEST STUDENT FILM

The Night is Calling (d. Francisco Morais, Miguel Pinto) - Student - 20 min, Portugal, 2016

AUDIENCE AWARD

It will be the wait (d. Juan Carlos Lelo de Larrea) - 5 min, Mexico, 2017 - 372 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Follow the Wind (d. Bob van de Gronde) - 37 min, Netherlands, 2017

NOMINEES:

OVER THE HORIZON. THE OLYMPIC FLAME (d. Ivan Sosnin) - 3 min - Russia, 2018

Lies and Miracles: Childhood in a Siberian Labor Camp (d. Nancy Margulies) - 39 min, United States, 2018

Best Animation

The Box (d. Dusan Kastelic) - 12 min, Slovenia, 2017

NOMINEES:

Thoughtful Life (d. Jaewook Kim) - Student - 2 min, United States, 2018

One New Notification (d. Dana Chis, Lavinia Botirca) - Student - 3 min, United Kingdom, 2018

Best Experimental

Homeless (d. Raven Blue, Cara Cole) - 25 min - Canada, 2017

NOMINEES:

Cinema Zone (d. CHENG Li-Ming) - 20 min - Taiwan, 2018

SPACES (d. Emma Kayani) - 3 min - United Kingdom, 2017

Best Music Video

WE - FOREVER (d. Julia Uzkikh) - 2 min, Russia, 2018

NOMINEES:

1190 (d. Andzej Gavriss) - 7 min, Russia, 2017

It will be the wait (d. Juan Carlos Lelo de Larrea) - 5 min, Mexico, 2017

--------------------------------------------------------
Best Director

Damian Overton - PAPERCUT  - Drama | Comedy - 14 min, Australia, 2017

NOMINEES:

Garance Chagnon-Grégoire - Tequila Grapefruit - Drama | Romance - 10 min, Canada, 2017

Jeremy Tatara - The Quiet With Him - Drama | Student - 14 min, United States, 2018

Best Screenplay

Damian Overton - PAPERCUT  - Drama | Comedy - 14 min, Australia, 2017

NOMINEES:

Gonzalo Menéndez - Mr. Larraín - Thriller - 14 min, Chile, 2018

Garance Chagnon-Grégoire - Tequila Grapefruit - Drama | Romance - 10 min, Canada, 2017

Best Actor
Matías Oviedo - Mr. Larraín - Thriller - 14 min, Chile, 2018

NOMINEES:

Stephen Kerr - Son - Drama - 11 min, United Kingdom, 2017

Josh Kieser - PAPERCUT  - Drama | Comedy - 14 min, Australia, 2017

Best Actress
Elizabeth Tremblay-Gagnon - Tequila Grapefruit - Drama | Romance - 10 min, Canada, 2017
NOMINEES:

Robyn Harrison - Scarlet  - Comedy | Student - 8 min, Canada, 2017

Emma Suzanne Hamilton - The Quiet With Him - Drama | Student - 14 min, United States, 2018
Best Editing

Balint Demers - Tequila Grapefruit - Drama | Romance - 10 min, Canada, 2017

NOMINEES:

Shamila Lengsfeld - Alveus  - 7 min, Germany, 2018

Miguel Pinto - The Night is Calling - Student - 20 min, Portugal, 2016

Best Cinematography

David Aponas - PAPERCUT  - Drama | Comedy - 14 min, Australia, 2017

NOMINEES:

Alexanne Desrosiers - Tequila Grapefruit - Drama | Romance - 10 min, Canada, 2017
Pedro Sebastiao -  The Night is Calling - Student - 20 min, Portugal, 2016
Best Original Score
Michael DrewPAPERCUT  - Drama | Comedy - 14 min, Australia, 2017
NOMINEES:
Gilles Alonzo - Pink & Quilted - 11 min, France, 2018
Mateja Staric - The Box - 12 min, Slovenia, 2017
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition.

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon