OFFICIAL SELECTION LIST - May 2021
 
 
Documentary
(random order)

1. Ourselves, in Stories (d. Marjee Chmiel) - 24 min, United States, 2021

2. Somewhere Else (d. Iman Charles-Herrou) - Student - 32 min, Norway, 2021

3. On Brazil's Wavelength (d. Luigi Sibona) - 5 min, United Kingdom, 2021

Fiction
(random order)

1. Permanent Ink (d. Elinor Howells) - Student - 16 min, United States, 2021

2. VOIN (d. Boucand Gaelle) - 30 min, France, 2020

3. Tell Me Who I Am (d. Luca Caserta) - 17 min, Italy, 2019

4. PANDA (d. Jacob Fangel Løgstrup) - 25 min, Denmark, 2020

5. Sometimes the Devil (d. Eran Horowitz) - 14 min, France, 2021

6. The Mori (d. Daniel Bettoun) - 17 min, Israel, 2020

7. SAFAR (d. Nikhil Prakash) - 32 min, India, 2021

8. At the Circut (d. Olivier van Malderghem) - 14 min, Belgium, 2021

Animation
(random order)

1. Swim Meet (d. Caitlin (Jialin) Du) - Student - 1 min, United States, 2021

2. Final Deathtination (d. Marika Tamura) - Student - 2 min, Japan, 2021

3. Pumpkin Pal (d. Suh Woo Choi) - Student - 1 min, United States, 2021

4. Walden (d. Kate Mercer) - 4 min, United Kingdom, 2021

5. Favaloro (d. Edgar R. Ruiz Lozano, Nora E. Márquez Munguía) - 7 min, Mexico, 2021

Experimental
(random order)

1. Recycled Verses (d. Randy Kelly) - 3 min, Canada, 2021

2. Champagne (d. Christopher Gribbin) - 2 min, United Kingdom, 2021

3. Birnam Wood (d. Maxwell C. Blackriver) - 17 min, United States, 2021

Music Video
(not enough official selections)
Screenplays
(finalists)

1. Night Of The Living Ned (w. The Adamsons)

2. The Gdnask Girl (w. Dezso Krisztics)

3. The Sidekick Rules (w. Chris Warner)

4. Youth & Age Flower (w. András Attila Farkas)

5. Penrose's Triangle (w. Raymond Davenport)

6. Sanson (w. Shiva Rodriguez, D. Duckie Rodriguez)

May 2021 WinnersScreening: TBA
BEST OF THE FEST
Tell Me Who I Am (d. Luca Caserta) - 17 min, Italy, 2019

2nd BEST OF THE FEST

The Mori (d. Daniel Bettoun) - 17 min, Israel, 2020

3rd BEST OF THE FEST

PANDA (d. Jacob Fangel Løgstrup) - 25 min, Denmark, 2020

BEST STUDENT FILM
Final Deathtination (d. Marika Tamura) - Student - 2 min, Japan, 2021

AUDIENCE AWARD

Favaloro (d. Edgar R. Ruiz Lozano, Nora E. Márquez Munguía) - 7 min, Mexico, 2021 - 172 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Ourselves, in Stories (d. Marjee Chmiel) - 24 min, United States, 2021

NOMINEES:

Somewhere Else (d. Iman Charles-Herrou) - Student - 32 min, Norway, 2021

On Brazil's Wavelength (d. Luigi Sibona) - 5 min, United Kingdom, 2021

Best Animation

Final Deathtination (d. Marika Tamura) - Student - 2 min, Japan, 2021

NOMINEES:

Pumpkin Pal (d. Suh Woo Choi) - Student - 1 min, United States, 2021

Walden (d. Kate Mercer) - 4 min, United Kingdom, 2021

Best Experimental

Champagne (d. Christopher Gribbin) - 2 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Recycled Verses (d. Randy Kelly) - 3 min, Canada, 2021

Birnam Wood (d. Maxwell C. Blackriver) - 17 min, United States, 2021

Best Music Video

(not enough official selections)

--------------------------------------------------------
Best Director
Daniel Bettoun - The Mori - 17 min, Israel, 2020

NOMINEES:

Luca Caserta - Tell Me Who I Am - 17 min, Italy, 2019

Jacob Fangel Løgstrup - PANDA - 25 min, Denmark, 2020

Best Screenplay

Luca Caserta, Elisa Bertato - Tell Me Who I Am - 17 min, Italy, 2019

NOMINEES:

Daniel Bettoun - The Mori - 17 min, Israel, 2020

Jacob Fangel Løgstrup - PANDA - 25 min, Denmark, 2020

Best Actor
Jacob Fangel Løgstrup - PANDA - 25 min, Denmark, 2020

NOMINEES:

Yoav Cohen - The Mori - 17 min, Israel, 2020

Eran Horowitz - Sometimes the Devil - 14 min, France, 2021

Best Actress

Elisa Bertato - Tell Me Who I Am - 17 min, Italy, 2019

NOMINEES:

Clara Burgold - Sometimes the Devil - 14 min, France, 2021

Genesis Ortiz - Permanent Ink - Student - 16 min, United States, 2021

Best Editing

Barak Cohen, Avishag Ben Bassat - The Mori - 17 min, Israel, 2020

NOMINEES:

Luca Caserta - Tell Me Who I Am - 17 min, Italy, 2019

Travis Laub, Kianna Dorsey - Permanent Ink - Student - 16 min, United States, 2021

Best Cinematography

Christian Hvass Birkebæk - PANDA - 25 min, Denmark, 2020

NOMINEES:

Corentin Ferrero - Sometimes the Devil - 14 min, France, 2021

Gal Genossar - The Mori - 17 min, Israel, 2020
Best Original Score

Daniel Markovich - Final Deathtination - Student - 2 min, Japan, 2021

NOMINEES:

Alexander Meade - Pumpkin Pal - Student - 1 min, United States, 2021

Lukas Wide - Walden - 4 min, United Kingdom, 2021
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
First Place
Sanson (w. Shiva Rodriguez, D. Duckie Rodriguez)
Second Place
Youth & Age Flower (w. András Attila Farkas)
Third Place
Night Of The Living Ned (w. The Adamsons)