OFFICIAL SELECTION LIST - November 2020
 
 
Documentary
NOT ENOUGH ENTRIES.
Fiction
(random order)

1. RED (d. David Newton) - 19 min, United Kingdom, 2020

2. Happy New Year (d. Morten Jensen, Sabine Thun, Tobias Lunn Nielsen) - 19 min, Denmark, 2020

3. Amplitude Modulation (d. Nicolás Fernández) - 38 min, Chile, 2020

4. Meeting (d. Marcus Mullen) - 20 min, Canada, 2020

5. Fortissimo (d. Janine Piguet) - 20 min, Switzerland, 2019

6. Sandier (d. Michael Chereau) - 14 min, France, 2020

7. Red (Rudy) (d. Karina Węgiełek) - Student - 29 min, Poland, 2019

8. Close Away (d. Miguel Ángel Cardona) - 10 min, Spain, 2020

9. The Buzz (d. Dániel Füzes) - Student - 33 min, Hungary, 2020

Animation
(random order)

1. Fisheye (d. Claire Hsieh) - Student - 3 min, Taiwan, United States, 2020

2. Her Song (d. Éabha Bortolozzo, Jack Kirwan) - 6 min, United Kingdom, 2020

3. Smoking kills. (d. Jerca Oblak) - 9 min, Slovenia, 2020

Experimental
(random order)
1. Enter Nirvana (d. Lindsay Bennett-Thompson) - 8 min, United Kingdom, 2020
2. Behind The Veil (d. Dina Amin) - 1 min, Palestine, 2020
3. The Choice (d. Aneek Ray) - 5 min, India, 2020
Music Video
(random order)
1. SE SO NEON: NEW YOUTH (d. Junseok Eom) - 6 min, United States, 2020
2. Pyrotrux - Forgiveness (d. Pyrotrux AKA Matthew Gold) - 2 min, United States, 2020
3. Shoulders (d. Joe Laporte, Dave Liehn) - 2 min, United States, 2020
Screenplays
(finalists)
1. The Magician's Assistant (w. Caledonia Hanson)
2. Our Home (w. Claire Kathryn Roche)
3. The Postcard (w. Mike Sorrinni)
4. NearFall (w. Ronny Jay)
5. Express Delivery (w. Beau Fowler)
6. Stronger When She's Broken (w. SherLann D. Moore)
November 2020 Winners. Screening: TBA
BEST OF THE FEST
RED (d. David Newton) - 19 min, United Kingdom, 2020

2nd BEST OF THE FEST
Amplitude Modulation (d. Nicolás Fernández) - 38 min, Chile, 2020

3rd BEST OF THE FEST

Happy New Year (d. Morten Jensen, Sabine Thun, Tobias Lunn Nielsen) - 19 min, Denmark, 2020

BEST STUDENT FILM

The Buzz (d. Dániel Füzes) - Student - 33 min, Hungary, 2020

AUDIENCE AWARD

Enter Nirvana (d. Lindsay Bennett-Thompson) - 8 min, United Kingdom, 2020149 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

NOT ENOUGH ENTRIES

Best Animation

Her Song (d. Éabha Bortolozzo, Jack Kirwan) - 6 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Smoking kills. (d. Jerca Oblak) - 9 min, Slovenia, 2020

Fisheye (d. Claire Hsieh) - Student - 3 min, Taiwan, United States, 2020

Best Experimental

Enter Nirvana (d. Lindsay Bennett-Thompson) - 8 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

The Choice (d. Aneek Ray) - 5 min, India, 2020

Behind The Veil (d. Dina Amin) - 1 min, Palestine, 2020

Best Music Video

SE SO NEON: NEW YOUTH (d. Junseok Eom) - 6 min, United States, 2020

NOMINEES:

Pyrotrux - Forgiveness (d. Pyrotrux AKA Matthew Gold) - 2 min, United States, 2020

Shoulders (d. Joe Laporte, Dave Liehn) - 2 min, United States, 2020

--------------------------------------------------------
Best Director
David Newton - RED - 19 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Nicolás Fernández - Amplitude Modulation - 38 min, Chile, 2020

Morten Jensen, Sabine Thun, Tobias Lunn Nielsen - Happy New Year - 19 min, Denmark, 2020

Best Screenplay

Nicolás Fernández - Amplitude Modulation - 38 min, Chile, 2020

NOMINEES:

Marcus Mullen - Meeting - 20 min, Canada, 2020

Karina Węgiełek - Red (Rudy) - Student - 29 min, Poland, 2019

Best Actor

Beau Fowler - RED - 19 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Márk Nagy - The Buzz - Student - 33 min, Hungary, 2020

Carey Feehan - Meeting - 20 min, Canada, 2020

Best Actress

Sabine Thun - Happy New Year - 19 min, Denmark, 2020

NOMINEES:

Janine Piguet - Fortissimo - 20 min, Switzerland, 2019

Izabela Baran - Red (Rudy) - Student - 29 min, Poland, 2019

Best Editing

Adam Heayberd - RED - 19 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Danielle Fillios - Amplitude Modulation - 38 min, Chile, 2020

Nándor Grőger - The Buzz - Student - 33 min, Hungary, 2020

Best Cinematography

David Bravo - Amplitude Modulation - 38 min, Chile, 2020

NOMINEES:

Morten Jensen - Happy New Year - 19 min, Denmark, 2020

Mark Nutkins - RED - 19 min, United Kingdom, 2020
Best Original Score

Nina Humphreys - RED - 19 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Matilda O'Mahony, Rachel O'Grady - Her Song - 6 min, United Kingdom, 2020

Eli Rainsberry - Fisheye - Student - 3 min, Taiwan, United States, 2020
-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
1st Place
NearFall (w. Ronny Jay)
2nd Place
Our Home (w. Claire Kathryn Roche)
3rd Place
The Magician's Assistant (w. Caledonia Hanson)