OFFICIAL SELECTION LIST - October 2016
Fiction
(random order)

1. 1973 - An Untold Story  (d. Natraaj Maharshi) - Drama - 20 min, India, 2016

2. In the Rose's Shadow  (d. Dario Almerighi) - Drama - 12 min, Italy, 2016

3. Route du Soleil  (d. Karsten de Vreugd) - Comedy | Drama - 13 min, Netherlands, 2016

4. Chateau Sauvignon - terroir  (d. David E. Munz-Maire) - Horror - 13 min, United States, 2015

5. Young Blood  (d. Aguendia Fotabong) - Student | Action - 14 min, France, 2015

6. Right Here Or Over There (d. Mabille Pauline) - Drama - 16 min, France, 2015

7. Guillaume; or, The Chauffeur (d. Derek DeRoche) - Comedy | Romance | Drama - 22 min, United States, 2016

8. Dr. Elevator (d. Kartikye Gupta) - Student | Comedy | Drama - 6 min, United States, 2016

9. Nowhere (d. Taras Demian Groves) - Drama - 34 min, United Kingdom, 2016

10. Bar(n)Out duepuntoniente (d. Valerio Nicolosi) - Drama - 15 min, Italy, 2016

11. No Compassion No Mercy (d. Juanan J. Arasa) - Drama | Sci-Fi - 16 min, Canada, 2016

12. The Boondogglers (d. Garrett Elmer) - Student - 14 min, United States, 2016

13. Hunger (d. Michael McCann) - Drama - 22 min, United Kingdom, 2016

14. Eat Me (d. Ilina Perianova) - Student | Drama - 20 min, Bulgaria, 2016

15. Like Father, Like Son (d. Race Matias) - Drama | Psychological | Student - 11 min, Philippines, 2016

16. Through the Back Alley (d. Dave Duong) - Student | Thriller | Suspense - 9 min, Canada, 2016

17. THE BLACK (d. Mark Riordan) - Drama | Thriller - 7 min, Ireland, 2016

Documentary
(random order)

1. Life As a Street Artist (d. Karin Slater) - 15 min, United States, 2016

2. Paul McCartney is dead - Proof in Blood & Genes (d. Shihyun Wang) - Biography - 19 min, United States, 2016

3. I Take Photos (d. Oliver David Lister) - 5 min, United Kingdom, 2016

Animation
(random order)

1. Ant (d. Zhongwen Hu) - Student | Fantasy - 1 min, United States, 2015

2. Monstrinho (d. Paulinha Spinelli) - 7 min, Brazil, 2016

3. Blank, the Bird (d. Yihui "Cece" Jiao) - Student | Drama - 2 min, United States, 2016

4. 'Him' (d. Lorna Kirk) - Experimental - 1 min, Canada, 2016

5. Winfried (d. Jana Lenhard, Christopher Vogt, Victoria Sandvoß) - Student - 4 min, Germany, 2016

Experimental
(random order)

1. Square 1 (d. Tom Knight) - Thriller | Sci-Fi | Fantasy - 12 min, United Kingdom, 2016

2. Eye of India (d. Benn Berkeley) - Romance | Travel - 3 min, United Kingdom, 2016

3. ME / YOU (d. Gabriel Cotan) - 12 min, Canada, 2016

4. KINTSUGI (d. Samuel Rathjen) - Student - 8 min, United Kingdom, 2016

5. Cuckold Picasso (d. Lance Larson) - Thriller | Horror - 5 min, United States, 2016

6. illusion (d. Maxime Contour) - Sci-Fi | Art - 4 min, United States, 2016

Web
(random order)

1. Neil Patrick and Harris; The Chronicles of Conjoined Triplets (d. Adam Fynke) - Comedy - 26 min, United States, 2016

2. Crocodile Boy (d. Ruben Gloria) - Drama | Fantasy - 25 min, United States, 2016

3. Letting Go (d. Jack Tracy) - Drama | LGBT | Comedy - 29 min, United States, 2016

4. Masc Only (d. Jack Tracy) - Drama | LGBT | Comedy - 22 min, United States, 2016

5. CAT PLANET (d. Charlotte Pines) - Sci-Fi | Comedy - 7 min, United States, 2016

Music Video
(random order)

1. Peaceful Life (d. Sébastien Bellaval) - 5 min, France, 2016

2. The Letter (d. Ivan Sosnin) - 7 min, Russia, 2016

3. You'll Never Know (d. Freddy Rodriguez) - 6 min, United States, 2016

4. Kyanq: A Short Skate Story (d. Brett Novak) - 5 min, Armenia, 2016

5. Dawn (d. Simon Gesrel, Arnaud Viemont) - Action | Horror - 4 min, France, 2016

6. Les Funambules - Au Debut (d. Cedric Le Men) - 3 min, France, 2016

7. F.É.S.Z.E.K. (d. Attila Damokos) - 14 min, Hungary, 2016

Screenplays
(finalists)

1. Final Curtain (w. Pamela Turner) - United States

2. Weaver's Stairs (w. Stephen M. Hunt) - United States

3. Ginny Has a Grunge Band (w. Michael Vincent Montgomery) - United States

4. The Conspiracy Project (w. Sarah McKinnon) - United States

5. Churchill in Sudan (w. Callum Bryce) - United Kingdom

BEST OF THE FEST
Bar(n)Out duepuntoniente (d. Valerio Nicolosi) - Drama - 15 min, Italy, 2016
2nd BEST OF THE FEST
Right Here Or Over There (d. Mabille Pauline) - Drama - 16 min, France, 2015
3rd BEST OF THE FEST
Through the Back Alley (d. Dave Duong) - Student | Thriller | Suspense - 9 min, Canada, 2016
BEST STUDENT FILM
Young Blood  (d. Aguendia Fotabong) - Student | Action - 14 min, France, 2015
AUDIENCE AWARD
Young Blood  (d. Aguendia Fotabong) - Student | Action - 14 min, France, 2015
--------------------------------------------------------
 
Best Documentary
I Take Photos (d. Oliver David Lister) - 5 min, United Kingdom, 2016
NOMINEES:
Paul McCartney is dead - Proof in Blood & Genes (d. Shihyun Wang) - Biography - 19 min, United States, 2016
Life As a Street Artist (d. Karin Slater) - 15 min, United States, 2016
Best Animation
Winfried (d. Jana Lenhard, Christopher Vogt, Victoria Sandvoß) - Student - 4 min, Germany, 2016
NOMINEES:
'Him' (d. Lorna Kirk) - Experimental - 1 min, Canada, 2016
Ant (d. Zhongwen Hu) - Student | Fantasy - 1 min, United States, 2015
Best Experimental
Cuckold Picasso (d. Lance Larson) - Thriller | Horror - 5 min, United States, 2016
NOMINEES:
Eye of India (d. Benn Berkeley) - Romance | Travel - 3 min, United Kingdom, 2016
ME / YOU (d. Gabriel Cotan) - 12 min, Canada, 2016
Best Web Film
Neil Patrick and Harris; The Chronicles of Conjoined Triplets (d. Adam Fynke) - Comedy - 26 min, United States, 2016
NOMINEES:
Crocodile Boy (d. Ruben Gloria) - Drama | Fantasy - 25 min, United States, 2016
Masc Only (d. Jack Tracy) - Drama | LGBT | Comedy - 22 min, United States, 2016
Best Music Video
Dawn (d. Simon Gesrel, Arnaud Viemont) - Action | Horror - 4 min, France, 2016
NOMINEES:
Peaceful Life (d. Sébastien Bellaval) - 5 min, France, 2016
The Letter (d. Ivan Sosnin) - 7 min, Russia, 2016
Best Screenplay (written)
Churchill in Sudan (w. Callum Bryce) - United Kingdom
2nd Place:
Ginny Has a Grunge Band (w. Michael Vincent Montgomery) - United States
3rd Place:
Weaver's Stairs (w. Stephen M. Hunt) - United States
--------------------------------------------------------
Best Director
Garrett Elmer -The Boondogglers - Student - 14 min, United States, 2016
NOMINEES:
Valerio Nicolosi - Bar(n)Out duepuntoniente - Drama - 15 min, Italy, 2016
Mabille Pauline - Right Here Or Over There - Drama - 16 min, France, 2015
Best Screenplay
Karsten de Vreugd - Route du Soleil  - Comedy | Drama - 13 min, Netherlands, 2016
NOMINEES:
Dave Duong - Through the Back Alley - Student | Thriller | Suspense - 9 min, Canada, 2016
Valerio Nicolosi, Paolo Verticchio - Bar(n)Out duepuntoniente - Drama - 15 min, Italy, 2016
Best Actor
Justin Delli Colli - Through the Back Alley - Student | Thriller | Suspense - 9 min, Canada, 2016
NOMINEES:
Edward Casto - The Boondogglers - Student - 14 min, United States, 2016
Tim Haars - Route du Soleil  - Comedy | Drama - 13 min, Netherlands, 2016
Best Actress
Benedetta Rustici - Bar(n)Out duepuntoniente - Drama - 15 min, Italy, 2016
NOMINEES:
Anaëlle Corlin - Right Here Or Over There - Drama - 16 min, France, 2015
Luiza Grigorova - Eat Me - Student | Drama - 20 min, Bulgaria, 2016
Best Editing
Lance Larson - Cuckold Picasso - Thriller | Horror - 5 min, United States, 2016
NOMINEES:
Aguendia Fotabong - Young Blood - Student | Action - 14 min, France, 2015
Valerio Nicolosi - Bar(n)Out duepuntoniente - Drama - 15 min, Italy, 2016
Best Cinematography
David Goudier - Right Here Or Over There - Drama - 16 min, France, 2015
NOMINEES:
Michael Rodriguez - Young Blood - Student | Action - 14 min, France, 2015
Andrea Busco - In the Rose's Shadow  - Drama - 12 min, Italy, 2016
Best Original Score
Sylvain Livenais - Young Blood  - Student | Action - 14 min, France, 2015
NOMINEES:
Manolo Macri - Bar(n)Out duepuntoniente - Drama - 15 min, Italy, 2016
Adam Dada - Nowhere - Drama - 34 min, United Kingdom, 2016
WINNERS - October 2016

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon