OFFICIAL SELECTION LIST - October 2021
 
 
Documentary
NOT ENOUGH ENTRIES
Fiction
(random order)

1. The Warziniek's File (d. Pierre J. Secondi) - 18 min, France, 2021

2. Please...See Us (d. Chaweng Chaiyawan) - 27 min, Thailand, 2021

3. Allodynia (d. Mina Soliman) - 13 min, Canada, 2021

4. Assassin League (d. Matthew Michael Wasiewicz) - 15 min, United States, 2021

5. Professional Experience (d. Marco Felipe Rossi) - 25 min, Brazil, 2021

6. The Game (d. Daniel Denegre) - 2 min, United States, 2021

7. Selftherapy (d. Mohammad Hossein Zalbak) - Student - 7 min, Belgium, 2021

8. Blue Bird (d. Absalom Abisai Garcia Reyes) - 9 min, Mexico, 2020 

9. Sunset (d. Rona Castrioti) - Student - 6 min, United Kingdom, 2021

10. Eunuch (d. Félix Gómez Amaya) - 7 min, Mexico, 2021

11. Ye Olde Mandate (d. Chris Owsiany) - 4 min, United States, 2021

12. A Cry For Help (d. Steven Esteb) - 10 min, United States, 2021

13. STARGAZER (d. Arvind Jay) - Student - 15 min, United Kingdom, 2021

Animation
(random order)

1. Missing Pieces (d. Roger Piñol) - 2 min, Spain, 2021

2. Vita Nova (d. Emma Brooks) - 2 min, Canada, 2020

3. Shadows (d. Charlotte Connolly) - Student - 4 min, Ireland, 2021

4. The Otherside (d. David Wilson) - 2 min, United States, 2021

Experimental
(random order)

1. POKÉMIME (d. Marquise Jones) - Student - 7 min, United States, 2021

2. Charged (d. Gillian Simpson) - 4 min, United Kingdom, 2020

3. Laterland (d. Benedikte Esperi) - 10 min, Sweden, 2020

Music Video
(random order)

1. 24kGoldn & Lil Tecca - “Prada” (d. John Tashiro) - 3 min, United States, 2021

2. Áine Rose Daly - Places (d. Jordan Cox) - 3 min, United Kingdom, 2021

Screenplays
POSTPONED FOR THE NEXT EDITION
October 2021 WinnersScreening: TBA
BEST OF THE FEST
The Warziniek's File (d. Pierre J. Secondi) - 18 min, France, 2021

2nd BEST OF THE FEST
Allodynia (d. Mina Soliman) - 13 min, Canada, 2021

3rd BEST OF THE FEST

Blue Bird (d. Absalom Abisai Garcia Reyes) - 9 min, Mexico, 2020 

BEST STUDENT FILM
STARGAZER (d. Arvind Jay) - Student - 15 min, United Kingdom, 2021

AUDIENCE AWARD

Áine Rose Daly - Places (d. Jordan Cox) - 3 min, United Kingdom, 2021 - 84 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

NOT ENOUGH ENTRIES

Best Animation

Shadows (d. Charlotte Connolly) - Student - 4 min, Ireland, 2021

NOMINEES:

Missing Pieces (d. Roger Piñol) - 2 min, Spain, 2021

The Otherside (d. David Wilson) - 2 min, United States, 2021

Best Experimental

Laterland (d. Benedikte Esperi) - 10 min, Sweden, 2020

NOMINEES:

POKÉMIME (d. Marquise Jones) - Student - 7 min, United States, 2021

Charged (d. Gillian Simpson) - 4 min, United Kingdom, 2020

Best Music Video

Áine Rose Daly - Places (d. Jordan Cox) - 3 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

24kGoldn & Lil Tecca - “Prada” (d. John Tashiro) - 3 min, United States, 2021

--------------------------------------------------------
Best Director
Pierre J. Secondi - The Warziniek's File - 18 min, France, 2021

NOMINEES:

Mina Soliman - Allodynia - 13 min, Canada, 2021

Absalom Abisai Garcia Reyes - Blue Bird - 9 min, Mexico, 2020 

Best Screenplay

Pierre J. Secondi - The Warziniek's File - 18 min, France, 2021

NOMINEES:

Matthew Michael Wasiewicz - Assassin League - 15 min, United States, 2021

Daniel Denegre - The Game - 2 min, United States, 2021

Best Actor
Julien Pestel - The Warziniek's File - 18 min, France, 2021

NOMINEES:

Escalante Lundy - A Cry For Help - 10 min, United States, 2021

Ricardo Amâncio - Professional Experience - 25 min, Brazil, 2021

Best Actress

Nardine Habib - Allodynia - 13 min, Canada, 2021

NOMINEES:

Inge Teeuwen - Selftherapy - Student - 7 min, Belgium, 2021

Rehanna Bernard - Sunset - Student - 6 min, United Kingdom, 2021

Best Editing

Alexis Rios - Blue Bird - 9 min, Mexico, 2020 

NOMINEES:

James Jameson - STARGAZER - Student - 15 min, United Kingdom, 2021

Ben Cyran Selftherapy - Student - 7 min, Belgium, 2021

Best Cinematography

Romain Fisson-Edeline - The Warziniek's File - 18 min, France, 2021

NOMINEES:

Ben Cyran  - Selftherapy - Student - 7 min, Belgium, 2021

Sarah Cunningham - STARGAZER - Student - 15 min, United Kingdom, 2021
Best Original Score

Ohm Vaewuthinand - STARGAZER - Student - 15 min, United Kingdom, 2021

NOMINEES:

Rodrigo Marquez - Eunuch - 7 min, Mexico, 2021

Gavin Doyle, Alan Hughes, Dara Debruijn - Shadows - Student - 4 min, Ireland, 2021

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
POSTPONED FOR THE NEXT EDITION