OFFICIAL SELECTION LIST - September 2016
Fiction
(random order)

1. Echo  (d. Oliver Robertson) - Thriller | Horror | Student - 8 min, Canada, 2016

2. Summon her Children (d. Wesley O'Duinn) - Drama - 25 min, Ireland, 2016

3. Hunting Day (d. Ivo Skanstiņš) - Drama | Thriller | Student - 19 min, Latvia, 2016

4. In the Rough (d. Cappello Vincent) - Drama - 18 min, France, 2015

5. Laughter Far Away (d. Ewan Golder) - Drama | Student - 26 min, France, 2016

6. Human (d. Patrick Ryde) - Drama | Sci-Fi - 25 min, United Kingdom, 2016

7. Main Course Divorce (d. Peter Stilla) - Drama - 9 min, United Kingdom, 2016

8. An Evil Mind (d. Wilfred Rodriguez) - Horror | Thriller - 20 min, United States, 2016

9. LightAge (d. Guðmundur Garðarsson) - Drama | Student - 12 min, Iceland, 2016

10. The Inquiry (d. Julien Cornwall) - Drama - 22 min, United Kingdom, 2016

11. Once Upon a Dream (d. Anthony Nion) - Comedy | Romance - 13 min, Belgium, 2016

12. The Barber's Cut (d. Mark Brocking) - Drama - 11 min, United Kingdom, 2015

13. Campfire Story (d. Kristian Kane, Lewis Carter) - Comedy | Horror - 10 min, United Kingdom, 2016

14. 43 (d. Adrian Rodriguez) - Drama | Crime - 10 min, Mexico, 2016

15. Something Blue (d. Joseph Johnson) - Drama | Student - 7 min, United Kingdom, 2016

16. Lilly (d. Gina Wenzel) - Drama - 24 min, Germany, 2015

17. The Mourners (d. Daniele Lince) - Drama | Thriller | Crime - 13 min, Italy, 2014

18. Tadareru/Becomes Sore (d. Keishi Suenaga) - Drama | Family | Romance | Thriller - 17 min, Japan, 2014

19. The Double Cross (d. Mark Brocking) - Drama - 17 min, United Kingdom, 2015

20. Balloon (d. Vis Vitalis) - Drama | Thriller - 4 min, Russia, 2016

21. The Time Will Come (d. Daniel Robinette) - Drama | Mystery | Thriller - 11 min, United States, 2016

22. Conscious (d. David Collier) - Drama - 3 min, Australia, 2016

Documentary
(random order)

1. Climbing the Ladder (d. Karin Slater) - 38 min, South Africa, 2016

2. Musical Artefacts (d. Kevin Robertson) - 17 min, United Kingdom, 2015

3. Home Town (d. James Dyer) - 2 min, United Kingdom, 2016

4. Kayayo, the living shopping baskets (d. Mari Bakke Riise) - 30 min, Norway, 2016

5. Dreams in Transit (d. Karen Martinez) - 29 min, Trinidad and Tobago, 2015

6. kiskisiwin | remembering (d. Martha Stiegman) - 6 min, Canada, 2016

7. This is Civilization (d. Jennifer Smart) - Student | Animation - 9 min, United States, 2016

Animation
(random order)

1. Midst (d. Nirobon Yuenyong) - Student - 3 min, Thailand, 2016

2. Iktsuarpok (d. Rachael Lloyd) - Student - 7 min, United Kingdom, 2016

3. White Silence (d. Kim Hyo-mi) - Student | Fantasy | Drama - 13 min, Korea, 2016

4. Eggschange (d. Hee Won Ahn) - Student - 1 min, United States, 2016

Experimental
(random order)

1. Log Off (d. Jean-Charles Couty) - 4 min, France, 2016

2. Fall of Colors (d. Karis Deniz Kara) - 2 min, Turkey, 2015

3. Valentine (d. Pim Wessels) - Romance - 2 min, Netherlands , 2016

4. Es Rêver (d. Sean Carmichael) - Mystery - 2 min, United States, 2015

5. MORTEM (d. Diego Lozano) - Romance | Drama | Thriller - 4 min, Canada, 2016

6. Infinitude (d. Scott Portingale) - 5 min, Canada, 2016

Music Video
(random order)

1. Two in the Morning (d. Hulon E. Crayton II (Lonnie), Martin & Oscar Ubilluz) - Romance - 4 min, United States, 2013

2. Melo-M - Streams of Consciousness (d. Ivo Skanstiņš) - Action | Thriller | Drama - 5 min, Latvia, 2016

3. Poison (d. VT Lithyouvong) - 3 min, United States, 2015

4. The Goal (d. Maksim) - Drama | Romance - 2 min, Spain, 2015

5. Casper The Ghost - Medicine (d. Matt Blain) - 4 min, Canada, 2015

Screenplays
(finalists)

1. Cat and Mouse (w. Bristol Mac Donald) - United States

2. The Barking Spider (w. Robert Gately) - United States

3. Ginny Has a Grunge Band (w. Michael Vincent Montgomery) - United States

WINNERS - September 2016
BEST OF THE FEST
The Barber's Cut (d. Mark Brocking) - Drama - 11 min, United Kingdom, 2015
2nd BEST OF THE FEST
The Inquiry (d. Julien Cornwall) - Drama - 22 min, United Kingdom, 2016
3rd BEST OF THE FEST
MORTEM (d. Diego Lozano) - Romance | Drama | Thriller - 4 min, Canada, 2016
BEST STUDENT FILM
Hunting Day (d. Ivo Skanstiņš) - Drama | Thriller | Student - 19 min, Latvia, 2016
AUDIENCE AWARD
43 (d. Adrian Rodriguez) - Drama | Crime - 10 min, Mexico, 2016
--------------------------------------------------------
 
Best Documentary
Kayayo, the living shopping baskets (d. Mari Bakke Riise) - 30 min, Norway, 2016
NOMINEES:
Musical Artefacts (d. Kevin Robertson) - 17 min, United Kingdom, 2015
Dreams in Transit (d. Karen Martinez) - 29 min, Trinidad and Tobago, 2015
Best Animation
Eggschange (d. Hee Won Ahn) - Student - 1 min, United States, 2016
NOMINEES:
White Silence (d. Kim Hyo-mi) - Student | Fantasy | Drama - 13 min, Korea, 2016
Midst (d. Nirobon Yuenyong) - Student - 3 min, Thailand, 2016
Best Experimental
MORTEM (d. Diego Lozano) - Romance | Drama | Thriller - 4 min, Canada, 2016
NOMINEES:
Log Off (d. Jean-Charles Couty) - 4 min, France, 2016
Infinitude (d. Scott Portingale) - 5 min, Canada, 2016
Best Music Video
Melo-M - Streams of Consciousness (d. Ivo Skanstiņš) - Action | Thriller | Drama - 5 min, Latvia, 2016
NOMINEES:
Two in the Morning (d. Hulon E. Crayton II (Lonnie), Martin & Oscar Ubilluz) - Romance - 4 min, United States, 2013
Poison (d. VT Lithyouvong) - 3 min, United States, 2015
Best Screenplay (written)
The Barking Spider (w. Robert Gately) - United States
--------------------------------------------------------
Best Director
Mark Brocking - The Barber's Cut - Drama - 11 min, United Kingdom, 2015
NOMINEES:
Julien Cornwall - The Inquiry - Drama - 22 min, United Kingdom, 2016
Daniel Robinette -The Time Will Come - Drama | Mystery | Thriller - 11 min, United States, 2016
Best Screenplay
Ivo Skanstiņš - Hunting Day - Drama | Thriller | Student - 19 min, Latvia, 2016
NOMINEES:
Anthony Nion - Once Upon a Dream - Comedy | Romance - 13 min, Belgium, 2016
Roberto Tomeo - The Mourners - Drama | Thriller | Crime - 13 min, Italy, 2014
Best Actor
Paul Dewdney - The Inquiry  - Drama - 22 min, United Kingdom, 2016
NOMINEES:
Brett David Stelter - The Time Will Come - Drama | Mystery | Thriller - 11 min, United States, 2016
Lewis Georgeson - The Barber's Cut - Drama - 11 min, United Kingdom, 2015
Best Actress
Marie Mayer - Lilly - Drama - 24 min, Germany, 2015
NOMINEES:
Pippa Winslow - Something Blue - Drama | Student - 7 min, United Kingdom, 2016
Sarah Brunel - Once Upon a Dream - Comedy | Romance - 13 min, Belgium, 2016
Best Editing
Daniele Lince - The Mourners - Drama | Thriller | Crime - 13 min, Italy, 2014
NOMINEES:
Juanan J. Arasa - MORTEM - Romance | Drama | Thriller - 4 min, Canada, 2016
Ruta Sile - The Inquiry  - Drama - 22 min, United Kingdom, 2016
Best Cinematography
Aaron Sorgius - The Time Will Come - Drama | Mystery | Thriller - 11 min, United States, 2016
NOMINEES:
Malcolm Hadley, Jesse Llande - The Barber's Cut - Drama - 11 min, United Kingdom, 2015
Kathleen Mann - Echo  - Thriller | Horror | Student - 8 min, Canada, 2016
Best Original Score
Cyrus Gabrysch - The Double Cross - Drama - 17 min, United Kingdom, 2015
NOMINEES:
Matt Vucic - The Time Will Come - Drama | Mystery | Thriller - 11 min, United States, 2016
Hans Michael Anselmo Hess - The Inquiry  - Drama - 22 min, United Kingdom, 2016

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon