OFFICIAL SELECTION LIST - September 2020
 
 
Documentary
(random order)

1. Polymers (d. Nikas Kotich) - 22 min, Russia, 2020

2. NORTHBOUND (d. Noam Azouz) - 11 min, Israel, 2020

3. Don't Dis My Ability (d. Elliott Hedley) - 10 min, Canada, 2020

4. Hamda (d. Ilona Szekeres) - Student - 10 min, United Arab Emirates, 2020

Fiction
(random order)

1. All My Life (d. Jędrzej Gorski) - Student - 18 min, Poland, 2020

2. Victim (d. Jye Currie) - 18 min, Australia, 2020

3. The Devil's Tail (d. Gregory Terlecki) - 35 min, Canada, 2020

4. Q: ghostly remote effect (d. Marcus Hanisch) - Student - 19 min, Germany, 2019

5. Smile Mask (d. Dean Disanjh) - 19 min, Canada, 2020

6. May Twenty Seventh of This Year (d. Mostafa Morad) - 25 min, Egypt, 2020

7. Now that Spring is Here (d. Christina Garbi) - 5 min, Greece, 2020

8. Mom and Dad (d. Gergő Elekes, József Gallai) - 8 min, Hungary, 2020

9. Not All Is Well With Jack (d. Luke Maund) - 8 min, United Kingdom, 2020

10. HOMECOMING (d. Ewan Atkinson) - Student - 11 min, United Kingdom, 2020

Animation
(random order)

1. Deep Fears (d. Ryan Chu) - Student - 3 min, United States, 2020

2. Dubrovnik - Safe Vacation (d. Stjepan Milas) - 2 min, Croatia, 2020

3. Our Sparkles (d. Catelyne Ma) - 5 min, Canada, 2020

4. Division Series (d. Ho Kwon Kim) - 6 min, Korea, 2019

Experimental
(random order)
1. The Ray of Light (d. Yuchi Tian, Olya Lysenko) - 5 min, Russia, 2019
2. Cold Dark Hollow (d. Patricia Vonne) - 4 min, United States, 2019
3. HELP (d. Richard Hoggarth) - 6 min, United Kingdom, 2019
4. Mokita (d. Şeref Akçay) - 4 min, Turkey, 2020
Music Video
(random order)
1. Wavelengths (d. Adam Scarlett) - 5 min, United Kingdom, 2020
2. When The Bloom Has Left The Rose (d. Brendan Young) - 4 min, Australia, 2020
3. Going to Beyond (d. Kalli Paakspuu) - 5 min, Canada, 2018
4. REACH FOR THE STARS (d. Thomas Stempfle) - 4 min, Germany, 2020
5. NOSSO TRATO (d. Manoel) - 4 min, United States, 2020
6. ALESTORM - Shit Boat (No Fans) (d. Simon Norton) - 1 min, Australia, 2020
Screenplays
(postponed for the next edition)
September 2020 WinnersScreening: December 18
BEST OF THE FEST
Q: ghostly remote effect (d. Marcus Hanisch) - Student - 19 min, Germany, 2019

2nd BEST OF THE FEST
All My Life (d. Jędrzej Gorski) - Student - 18 min, Poland, 2020

3rd BEST OF THE FEST

May Twenty Seventh of This Year (d. Mostafa Morad) - 25 min, Egypt, 2020

BEST STUDENT FILM

HOMECOMING (d. Ewan Atkinson) - Student - 11 min, United Kingdom, 2020

AUDIENCE AWARD

Now that Spring is Here (d. Christina Garbi) - 5 min, Greece, 2020 - 214 votes

--------------------------------------------------------
Best Documentary

Polymers (d. Nikas Kotich) - 22 min, Russia, 2020

NOMINEES:

NORTHBOUND (d. Noam Azouz) - 11 min, Israel, 2020

Hamda (d. Ilona Szekeres) - Student - 10 min, United Arab Emirates, 2020

Best Animation

Deep Fears (d. Ryan Chu) - Student - 3 min, United States, 2020

NOMINEES:

Our Sparkles (d. Catelyne Ma) - 5 min, Canada, 2020

Division Series (d. Ho Kwon Kim) - 6 min, Korea, 2019

Best Experimental

The Ray of Light (d. Yuchi Tian, Olya Lysenko) - 5 min, Russia, 2019

NOMINEES:

Mokita (d. Şeref Akçay) - 4 min, Turkey, 2020

HELP (d. Richard Hoggarth) - 6 min, United Kingdom, 2019

Best Music Video

REACH FOR THE STARS (d. Thomas Stempfle) - 4 min, Germany, 2020

NOMINEES:

NOSSO TRATO (d. Manoel) - 4 min, United States, 2020

Wavelengths (d. Adam Scarlett) - 5 min, United Kingdom, 2020

--------------------------------------------------------
Best Director
Marcus Hanisch - Q: ghostly remote effect - Student - 19 min, Germany, 2019

NOMINEES:

Jędrzej Gorski - All My Life - Student - 18 min, Poland, 2020

Mostafa Morad - May Twenty Seventh of This Year - 25 min, Egypt, 2020

Best Screenplay

Gregory Terlecki - The Devil's Tail - 35 min, Canada, 2020

NOMINEES:

Mostafa Morad - May Twenty Seventh of This Year - 25 min, Egypt, 2020

Marcus Hanisch - Q: ghostly remote effect - Student - 19 min, Germany, 2019

Best Actor

David Perkins - HOMECOMING - Student - 11 min, United Kingdom, 2020

NOMINEES:

Harvey Quinn - Not All Is Well With Jack - 8 min, United Kingdom, 2020

Patrick Campbell - Victim - 18 min, Australia, 2020

Best Actress

Olya Lysenko - The Ray of Light - 5 min, Russia, 2019

NOMINEES:

Claudelle Tremblay - The Devil's Tail - 35 min, Canada, 2020

Effi Rabsilber - Q: ghostly remote effect - Student - 19 min, Germany, 2019

Best Editing

Weronica Bystrowska, Piotr Aszklar - All My Life - Student - 18 min, Poland, 2020

NOMINEES:

Dean Disanjh, Jeka Salmin - Smile Mask - 19 min, Canada, 2020

Aidan Markey - Not All Is Well With Jack - 8 min, United Kingdom, 2020

Best Cinematography

Adam Pluciński - All My Life - Student - 18 min, Poland, 2020

NOMINEES:

Jasper Techel - Q: ghostly remote effect - Student - 19 min, Germany, 2019

Mohamed ShoneMay Twenty Seventh of This Year - 25 min, Egypt, 2020
Best Original Score

Zyad Hagras - May Twenty Seventh of This Year - 25 min, Egypt, 2020

NOMINEES:

Gergő Elekes - Mom and Dad - 8 min, Hungary, 2020

Sam Bland - HOMECOMING - Student - 11 min, United Kingdom, 2020

-------------------------------------------------------
Best Screenplay (written)
Postponed for the next edition

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2020 - Feel The Reel International Film Festival

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon